Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.08.2021, 14:36

Haščák už nie je obvinený, Žilinka jeho stíhanie v kauze Gorila zastavil

Okrem Jaroslava Haščáka v tejto kauze generálny prokurátor zrušil aj stíhanie Ľubomíra Arpáša a Dany Arpášovej.

Jaroslav Haščák
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Generálny prokurátor Maroš Žilinka dnes zrušil aj stíhanie spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka v kauze Gorila. Informuje o tom Denník N na svojom webe.

Okrem Haščáka v tejto kauze Žilinka zrušil aj stíhanie Ľubomíra Arpáša a Dany Arpášovej.

"Generálny prokurátor Slovenskej republiky sa po preskúmaní veci stotožnil s názorom Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, vysloveným v uznesení zo 7. 1. 2021, sp. zn. 4 Tost 53/2020, že „orgánom činným v trestnom konaní sa v predmetnej veci nepodarilo zabezpečiť dôkazy v takom množstve a kvalite, ktoré by v tomto štádiu trestného konania umožňovali vyvodiť podozrenie v určitej rozumnej miere pravdepodobnosti, že obvinení sa skutkov tak, ako sú im kladené za vinu, dopustili“, a dospel tiež k záveru, že také dôkazy neboli zabezpečené ani po vydaní a právoplatnosti napadnutých uznesení, keďže výpovede svedkov neobsahujú žiadne relevantné skutočnosti, ktoré by dôvodnosť vzneseného obvinenia potvrdzovali," stojí v stanovisku generálnej prokuratúry.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková v apríli podala mimoriadne dovolanie voči prepustenie Haščáka, ktoré mohlo finančníka opäť dostať do väzby. Rozhodovať o tom mal Najvyšší súd. Ten Haščáka prepustil na slobodu 7. januára.

Generálna prokuratúra dnes tiež rozhodla o zrušení obvinení exšéfa tajnej služby Vladimíra Pčolinského, ktorý sa už dostal na slobodu. Prezidentka Zuzana Čaputová toto rozhodnutie označila za prekvapujúce a od prokuratúry očakáva vysvetlenie.

​Haščáka policajný vyšetrovateľ obvinil z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Následne sa vzdal všetkých výkonných funkcií v Pente, obvinenia odmietal a mieni sa brániť.

Polícia vzniesla obvinenia, ktoré majú súvisieť s kauzou Gorila, celkovo voči trom osobám. V bratislavskom Digital Parku, kde sídli Penta, zasahovali ozbrojení policajti 1. decembra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.