Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.08.2021, 13:24

Čaputová: Zrušenie obvinení Pčolinského je prekvapujúce, ešte nedávno mu súd potvrdil väzbu

Exšéfa tajnej služby dnes po zrušení obvinení prepustili z väzby, v ktorej strávil päť mesiacov.

Čaputová: Zrušenie obvinení Pčolinského je prekvapujúce, ešte nedávno mu súd potvrdil väzbu
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Zrušenie obvinení býváleho riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského je prekvapujúce. V reakcii to tvrdí prezidenta Zuzana Čaputová, ktorá očakáva, že prokuratúra objasní dôvody tohto rozhodnutia.

​Upozorňuje pri tom, že ešte nedávno Najvyšší súd potvrdil väzbu pre Pčolinského, čím tiež potvrdil dôvodnosť stíhania.

"Zrušenie obvinenia bývalého riaditeľa SIS námestníkom generálneho prokurátora je prekvapujúce o to viac, že len minulý týždeň senát Najvyššieho súdu SR, a pred tým ďalšie dva jeho senáty, nevideli dôvody na zrušenie väzby, a teda potvrdili dôvodnosť trestného stíhania. Očakávam teraz, že v rámci zákonných možností prokuratúra objasní tie skutočnosti, na základe ktorých k zrušeniu obvinenia došlo a odpovie na otázky, ktoré to vyvolalo," vyjadrila sa prezidentka.

Exšéfa tajnej služby dnes po zrušení obvinení prepustili z väzby, v ktorej strávil päť mesiacov. „Telefonicky mi bolo oznámené, že obe obvinenia boli zrušené a dnes bude prepustený. Ideme si prevziať rozhodnutia a ideme naspäť do Leopoldova,” uviedol Pčolinského obhajca Ondrej Urban.

Pčolinský bol vo väzbe od 29. marca. Obvinili ho z toho, že on a bývalý námestník SIS Boris Beňa mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára vo výške 40-tisíc eur. Obvinenie bolo zrušené aj Kollárovi.

Vypovedali proti nemu dvaja kajúcnici – už právoplatne odsúdený Beňa, a Ľudovít Makó. Pčolinský čelil od apríla aj ďalšiemu obvineniu v inej korupčnej trestnej veci.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.