Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.08.2016, 14:11

Harabin vrátil prípad odsúdeného sudcu: Toľko nezákonností som nevidel vyše 30 rokov

Štefan Harabin
Zdroj: TASR/M. Svítok

Päťčlenný dovolací senát Najvyššieho súdu Slovenskej republiky (NS SR) pod vedením Štefana Harabina dnes vyhovel dovolaniu bývalého bratislavského sudcu Igora Škultétyho, ktorého NS SR v roku 2013 právoplatne odsúdil v korupčnej afére.

Harabinov senát vec vrátil na opätovné prerokovanie Špecializovanému trestnému súdu (ŠTS) v Pezinku.

Zrušil tým predchádzajúce rozsudky nielen ŠTS, ale aj odvolacieho senátu Najvyššieho súdu. "Toľko nezákonností, ako v tomto jednom spise som doteraz nezažil za 35 rokov mojej kariéry. Za 35 rokov kariéry určite neporuším zákon," povedal okrem iného po opustení pojednávacej miestnosti Harabin.

Harabin: Bol porušený zákon

Podľa jeho slov bol porušený zákon v neprospech obvineného petržalskeho exsudcu. Bližšie dôvody dnešného rozhodnutia NS SR budú známe v písomnej forme.

ŠTS v Pezinku dnešné rozhodnutie dovolacieho senátu NS SR nebude komentovať. Uviedla dnes pre TASR horvokyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Najvyšší súd 21. novembra 2013 potvrdil rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku z októbra 2012, ktorý vtedy sudcu okresného súdu Škultétyho odsúdil za korupciu.

Odsúdili ho za to, že ešte v roku 2002 požadoval úplatok za prepustenie z väzby obvineného z lúpeže. Sudca ŠTS odsúdil v 2013 roku Škultétyho na dva roky väzenia s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu 30 mesiacov. Zároveň mu uložil peňažný trest 3 319 eur. V prípade, že by sumu neuhradil, sudca mu uložil náhradný trest šesť mesiacov.

Prijal úplatok 70-tisíc korún

Počas súdneho procesu už bol obžalovaný sudca odsúdený aj oslobodený, všetky rozsudky nakoniec zrušil NS SR. Na Škultétyho podali obžalobu, pretože si mal za zníženie trestu pre páchateľa lúpeže vypýtať úplatok 100-tisíc Sk, predtým vraj žiadal pol milióna.

Nakoniec v roku 2002 vo svojej kancelárii prijal 70-tisíc Sk ako úplatok od hlavného svedka Jozefa Králika, ktorý vystupoval ako policajný agent. Za to sudcu v novembri 2009 odsúdili na dva roky väzenia s podmienečným päťročným odkladom.

Mal zaplatiť aj peňažný trest 5-tisíc eur a ŠTS mu uložil zákaz činnosti vykonávať sudcovskú funkciu na desať rokov. Škultéty sa voči tomu odvolal a v máji 2011 NS SR zrušil rozsudok pre viaceré pochybenia v prípravnom konaní.

Kauza sa ťahá už takmer 15 rokov

Medzi nimi bolo napríklad rozhodnutie súdu o použití informačno-technických prostriedkov, ktoré nemalo potrebné zákonné náležitosti. Preto podľa NS SR neexistoval zákonný dôkaz o tom, že Škultéty úplatok prijal.

ŠTS v septembri 2011 sudcu spod obžaloby oslobodil, čo napadol prokurátor odvolaním na NS SR.

Okresný súd v Malackách ešte v máji 2004 uznal Škultétyho za vinného z korupcie a uložil mu dvojročný trest, krajský súd rozhodnutie na základe odvolania obhajoby zrušil.

Za pravdu mu neskôr dal aj Najvyšší súd, podľa ktorého polícia pri vyšetrovaní porušila právo obvineného na obhajobu a zanedbala viacero dôkazov.

Kauza sa tak vtedy vrátila prokuratúre na došetrenie, následne prešla na ŠTS. Igor Škultéty pred súdom tvrdil, že úplatok nikdy neprevzal a peniaze mu boli podstrčené.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.