Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2016, 09:48

Cirkev ho vyhodila kvôli homosexuálom, Slováci mu posielajú tisícky eur

Cirkev ho vyhodila kvôli homosexuálom, Slováci mu posielajú tisícky eur
Zdroj: Jakub Pavlús

Od včera je evanjelický kňaz Jakub Pavlús oficiálne nezamestnaný. Dôvodom sú jeho názory na manželstvá homosexuálov, kvôli ktorým mu cirkev nepredĺžila pracovnú zmluvu.

Pred nedávnom sa manželom Pavlúsovcom narodili dvojčatá a rodina sa tak dostala do neistej situácie. Cez víkend pre nich preto spustil ich blízky priateľ a budúci krstný otec dvojčiat Martin Kováč finančnú zbierku a ľudia mu počas jedného dňa poslali viac než 2-tisíc eur. „Vôbec som to nečakal. Martin mi o tom povedal, až keď zbierka bežala. Som naozaj vďačný, veľmi nám to pomôže,“ povedal Pavlús.

„Cirkev si zavarila“

Pre vyzbierané peniaze plánujú s manželkou zriadiť osobitný účet. Ak by na presťahovanie neminuli celú sumu, chcú ju ušetriť do budúcnosti pre svoje deti. S iniciatívou zbierky prišiel Martin Kováč, ktorý s Pavlúsom býval na internáte ešte počas štúdia v Bratislave.

„Biskupi sa v mene „ochrany tradičnej rodiny“ zachovali úplne nekresťansky vzhľadom k Jakubovej sociálnej situácii, keďže sa ako čerstvý otec musí spolu s rodinou odsťahovať z fary a ako živiteľ rodiny si hľadať nový príjem,“ skritizoval cirkev Kováč.

Členovia cirkevného zboru v Turanoch sa kaplána taktiež zastali a napísali generálnym biskupom list, v ktorom žiadali o prehodnotenie situácie. Prispievatelia do zbierky sa k postoju cirkvi taktiež stavajú kriticky. „Z právneho hľadiska mali právo nepredĺžiť mu zmluvu, z morálneho si tým cirkev zavarila. Je to veľmi zložité, ale za okolností, aké mali Pavlúsovci, mala cirkev reagovať inak, napríklad napomenutím,“ vyjadrila sa jedna z prispievajúcich Simona Dodrvová.

Názor je v rozpore s vieroukou

Jakub Pavlús uznáva manželstvá štátom oddaných osôb rovnakého pohlavia. Pred referendom o rodine, ktoré sa u nás konalo vo februári minulého roka, sa podpísal pod stanovisko teológov. V ňom vyzývali, aby sa podobné témy neriešili cez referendá.

Generálni biskupi však s podpisom Pavlúsa nesúhlasili a hoci drvivej väčšine mladých kaplánov zmluvu predĺžili, u neho urobili výnimku. „Názory a stanoviská brata kaplána Pavlúsa na manželstvo a rodinu sú v rozpore s vieroukou našej cirkvi. To je dôvod, prečo nesúhlasíme s vytvorením novej pracovnej zmluvy,“ vyjadrili sa generálni biskupi na svojej webstránke.

Pavlús sa však v rozhovore pre HN obhajoval tým, že ide o etickú otázku, o ktorej by sa mala viesť racionálna diskusia. Tá podľa neho na Slovensku chýba.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.