Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.08.2016, 00:00

Z extrémizmu treba urobiť hanbu

Bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak v exkluzívnom rozhovore pre Hospodárske noviny:

Z extrémizmu treba urobiť hanbu
Zdroj: Peter Mayer

Momentálne sa pochybuje o nezávislosti vyšetrovania kauzy Bašternák. Môže akýkoľvek policajný útvar vyšetrovať objektívne svojho nadriadeného, ministra vnútra?
Samozrejme, že môže. Zákony mu to v plnom rozsahu umožňujú.

Nemá minister vnútra ani najmenšiu šancu do vyšetrovania zasiahnuť?
Nemal by mať, pretože je zákonom stanovené, kto vyšetruje, akými spôsobmi vyšetruje a na aké vplyvy nemusí brať pri vyšetrovaní ohľad.

Môže NAKA obviniť prokurátora bez prešetrovania, len na základe obvinenia, ktoré vznesie vyšetrovaný daňový podvodník?
Vyšetrovateľ policajného zboru je podľa Trestného poriadku samostatný v rozhodovaní. Ak sa on tak rozhodol a zvážil, že je dôvod na obvinenie, nikto mu nemôže brániť uznesenie o obvinení vydať. Jedine prokurátor, ktorý dozoruje danú trestnú vec.

Akým spôsobom prebieha vyberanie šéfov jednotlivých policajných útvarov? Poznáme totiž prípady, keď bol niekto najprv štedrým sponzorom Smeru a neskôr sa stal šéfo

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.