Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2016, 00:00

Na Slovensku sa ju učíme od mala. V úrovni angličtiny nás však predbehla takmer celá Európa

Slovensko patrí medzi krajiny, kde je ovládanie angličtiny na priemernej úrovni. Predbehli nás všetky krajiny V4.

Na Slovensku sa ju učíme od mala. V úrovni angličtiny nás však predbehla takmer celá Európa
Zdroj: Reuters

Angličtina je nepochybne svetový jazyk č.1. Ak sa snažíte nájsť si na Slovensku prácu, často narazíte na požiadavku, aby ste ovládali anglický jazyk. Najväčší pracovný portál na Slovensku, profesia.sk, uvádza, že so znalosťou angličtiny si prácu nájdete ľahšie. Na Slovensku je jej výučba možná už aj v materských školách, na základných je povinná. Druhý cudzí jazyk je nepovinný a žiaci si môžu vybrať z ponuky jednotlivých škôl.

A ako na tom Slováci s úrovňou angličtiny vlastne sú?

Medzinárodná vzdelávacia spoločnosť EF Education First vydáva od roku 2011 rebríček, kde hodnotí znalosť anglického jazyka v rôznych krajinách sveta. Ten najnovší pochádza z roku 2015. Hodnotenie vychádza z výsledkov internetového testu, do ktorého sa ľudia prihlásili sami. Aby bola krajina zaradená do hodnotenia, muselo z nej pochádzať aspoň 400 testovaných. V roku 2014 sa takto otestovalo 910-tisíc ľudí zo 70 krajín.

Rebríček porovnáva výsledky so zreteľom na pohlavie, vek a región a znalosť angličtiny rozdeľuje do piatich skupín: veľmi vysoká znalosť, vysoká znalosť, stredná znalosť, nízka a veľmi nízka znalosť.

Škandinávske krajiny vedú

Najlepšie obstála Európa, prvých 11 miest obsadili krajiny starého kontinentu. V rámci Európy ovládajú angličtinu najlepšie severské krajiny (obsadili štyri z prvých piatich miest) - 1. Švédsko, 2. Holandsko, 3. Dánsko, 4. Nórsko, 5. Fínsko. Na šiestom mieste sa objavila krajina z východného bloku - Slovinsko, ktoré je nasledované Estónskom, Luxemburskom a Poľskom. Týchto deväť krajín patrí do skupiny, kde je znalosť angličtiny veľmi vysoká.

Slovensko sa umiestnilo na 25. mieste, znalosť angličtiny sa s rokom 2014 mierne zlepšila a naša krajina patrí do skupiny, kde znalosť angličtiny je na strednej úrovni. Pred nami sa umiestnili Česi (18.), Maďari (21), ale aj Indovia (20) či Rumuni (16.). Slováci majú lepšiu znalosť anglického jazyka ako Juhokórejci (27.), Taliani (28.), Japonci (30.), Francúzi (37) či Rusi (39.)

Najhoršie zo sledovaných krajín dopadli Irak, Alžírsko, Saudská Arábia, Kambodža a posledné miesto obsadila Líbya.

Hlavné zistenia:

  • Svetová úroveň ovládania angličtiny mierne narástla
  • Najlepšie výsledky dosiahla veková skupina od 18 do 20 rokov
  • Ženy dosiahli lepšie výsledky ako muži v takmer každej testovanej krajine
  • čím je krajina bohatšia a rozvinutejšia, tým lepší výsledok dosiahne (samozrejme, existujú výnimky)

Výsledky však treba hodnotiť triezvo. Na zemi je vyše 200 krajín, v rebríčku teda nie je ani polovica z nich. Kritizovaná je aj použitá metodológia: testovaní sa musia sami prihlásiť a musia mať pripojenie na internet.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.