Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.07.2016, 12:05

Najnovší prieskum: Sulíkovci dosiahli najlepší výsledok v histórii

Podľa nového prieskumu by sa do parlamentu dostalo sedem strán. KDH by aj s novým vedením ostalo mimo.

Najnovší prieskum: Sulíkovci dosiahli najlepší výsledok v histórii
Zdroj: TASR

Ak by sa parlamentné voľby konali na konci júla, vyhral by ich Smer-SD so ziskom 29,9 percenta hlasov. V Národnej rade SR by obsadil 50 kresiel.

Ďalších päť strán

Druhá by vo voľbách skončila SaS, ktorá by získala 17,1 percenta hlasov a obsadila by tak v parlamente 28 kresiel. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý na vzorke 1000 respondentov uskutočnila v dňoch 22.7 - 28.7. agentúra AKO. Prieskum realizovala formou telefonického dopytovania.

Do Národnej rady by sa podľa prieskumu dostalo ešte ďalších päť strán, ktoré sú v snemovni zastúpené aj dnes. Neprešla by však Sieť a pred bránami parlamentu by skončilo aj KDH či SMK.

Na treťom mieste vo voľbách by sa umiestnila SNS, ktorú by volilo 14 percent voličov. V parlamente by získala 23 mandátov. Kotleba – ĽS NS by vo voľbách získala 11,6 percenta hlasov a v parlamente by obsadila 19 kresiel. Nasleduje OĽaNO-NOVA, ktoré by volilo sedem percent respondentov, čo by zabezpečilo 12 miest v Národnej rade.

Do parlamentu by sa dostali ešte Most-Híd, ktorú by volilo 6,3 percenta voličov, za čo by parlamente získala desať mandátov a Sme rodina – Boris Kollár s päťpercentnou podporou a ôsmimi mandátmi v parlamente.

KDH za bránami

Za bránami parlamentu by skončilo KDH s 4,1 percenta, SMK s 2,8 percenta i Sieť s jedným percentom. Menej ako jedno percento oslovených by volilo Stranu zelených Slovenska (0,4), KSS (0,3), SKOK (0,3) a MKDA-MKD SZ (0,2 percenta hlasov).

Podľa prieskumu by sa na konci júla na voľbách zúčastnilo 77,3 percenta opýtaných. Voliť by nešlo 11,5 percenta respondentov, 9,9 percenta opýtaných nevedelo, koho by teraz volilo a 1,3 percenta respondentov odmietlo prezradiť, koho by volili.

Agentúra sa respondentov pýtala, ktorej strane alebo hnutiu by dali hlas, pričom im zoznam strán čítala v náhodnom poradí.

Pozrite si rozhovor so šéfom SaS Richardom Sulíkom:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.