Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.07.2016, 16:44

Poberateľom pomoci v hmotnej núdzi zakážu hazard, vznikne špeciálny zoznam

Prísnejší dozor, tvrdšie podmienky prevádzkovania hazardných hier a vyššia miera ochrany spotrebiteľov. Ministerstvo financií pripravilo novelu zákona o hazardných hrách, ktorú predkladá na pripomienkovanie.

hazard automaty
Zdroj: TASR/AP

Poberatelia pomoci v hmotnej núdzi dostanú stopku na hranie hazardných hier. Vznikne totiž zoznam osôb, v ktorom budú evidovaní poberatelia tejto pomoci od štátu. Okrem nich si minimálne pol roka nezahrajú aj osoby, ktoré o to sami požiadajú a patologickí hráči, za ktorých o to bude môcť požiadať aj ich blízka osoba.

Osoby, u ktorých zanikne dôvod pre zápis v registri, správca z registra vymaže. Ide o podobné opatrenie, aké nedávno aplikovali aj v Českej republike. „Napríklad členovia rodín, ktoré sa z akýchkoľvek dôvodov dostali do hmotnej núdze, by nemali byť vystavení pokušeniu hrať hazardné hry,“ uviedol štátny tajomník MF SR Radko Kuruc.

MF SR chce zvýšiť koncentráciu hazardných hier v herniach, v ktorých sa budú prevádzkovať výherné prístroje, technické zariadenia obsluhované priamo hráčmi, videohry a stávkové terminály, ktoré si nevyžadujú pri ich prevádzke obsluhu. Zároveň by malo dôjsť k zníženiu počtu prevádzok, keďže navrhujeme zvýšiť minimálny počet prístrojov pripadajúcich na jednu herňu.

Ďalej navrhujeme, aby bol pre maloleté osoby vstup do herní zakázaný. Zakázané bude aj označenie herne reklamou v akejkoľvek podobe, vrátane reklamy na podávanie alkoholických nápojov v herni.

Riešiť sa bude zároveň čierny trh, ktorý obchádza regulačné rámce. Preto navrhujeme, aby bol zamedzený prístup na webové stránky nelicencovaných poskytovateľov služieb v oblasti online hazardných hier. Rovnako budú obmedzené aj platby súvisiace s hrou na takýchto stránkach.

„Ide o bežnú prax vo viacerých európskych krajinách. Zamedzenie prístupu bude presne cielené len na nelicencované subjekty v oblasti online hazardných hier,“ povedal štátny tajomník MF SR Radko Kuruc.

Dôvodom takéhoto postupu je aj snaha vytvoriť férovejšie prostredie pre licencovaných online poskytovateľov hazardu, ktorí sú oproti nelicencovaným firmám, nerešpektujúcim slovenskú legislatívu, v značnej nevýhode.

Novela zavádza spravodlivejší systém prerozdelenia odvodov do rozpočtu obce z prevádzkovania hazardných hier. Každá obec, na území ktorej sa budú zariadenia prevádzkovať, by tak dostala príslušný podiel z odvodu podľa počtu dní, počas ktorých sa tieto zariadenia prevádzkovali.

Významné postavenie pri dozore a kontrole hazardu má mať po novom finančná správa, ktorá sa stane jediným orgánom dozoru v oblasti hazardných hier. Okrem toho, že dozor bude vykonávať na diaľku a aj na mieste, navrhujeme aj nový nástroj, tzv. „mystery shopping“, kedy bude môcť byť dozor vykonaný aj prostredníctvom osoby s utajenou identitou. Dozor by tak mal byť efektívnejší.

Vzhľadom na potrebu konsolidácie verejných financií, a tiež so zámerom financovať všeobecne prospešné služby sa zvýšia odvody do štátneho rozpočtu pri vybraných druhoch hazardných hier.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.