Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Európska investičná banka je jednou zo starších inštitúcií Európskej únie. Jej najdôležitejšou úlohou je poskytovať pôžičky na také projekty, vďaka ktorým sa budú napĺňať ciele Európskej únie. Vznikla v roku 1958 na základe Rímskych zmlúv, ktorými sa zároveň založili Európske hospodárske spoločenstvo a Európske atómové spoločenstvo, predkovia dnešnej Európskej únie. Sídli v hlavnom meste Luxemburska.

Jej prioritou je, aby zamestnanosť a hospodársky rast členských štátov stále napredovali. Zaoberá sa taktiež zmenou klímy, chce zamedziť prehlbovaniu tejto zmeny a chrániť životné prostredie. Taktiež riadi a presadzuje politiku medzi EÚ a nečlenskými štátmi, snaží sa s tretími krajinami nadviazať vzťahy.


Vznikla ako dlhodobá úverová banka. Minulý rok sa celková hodnota úverov vyšplhala na 77,5 miliardy eur. Jej akcionármi sú členské štáty, od ktorých čerpá peniaze. Tiež si požičiava z trhov a potom za výhodné ceny poskytuje úvery. Nie je financovaná zo spoločného európskeho rozpočtu.


Každá časť investičnej banky má na starosti inú činnosť. Radu guvernérov tvoria ministri členských štátov, väčšinou ministri financií. Oni zároveň riadia politiku úverov. Predstavenstvo tvorí prezident banky a zvyšných 27 členov, navyše však jeden člen, ktorého vymenuje Európska komisia. Súčasťou je i riadiaci výbor, ktorý zabezpečuje bežný chod ekonomiky. Rada guvernérov vymenúva členov Výboru audítorov.


Svoje pobočky má v mnohých štátoch, kde pôsobí. Na Slovensko prišla v novembri minulého roka. Od roku 1992 nám požičala viac ako päť miliárd eur. Vďaka jej prispeniu mohli v Bratislave postaviť Most Apollo, dostavať diaľnice či rýchlostné cesty, obnoviť železničné trate a podobne.


Treba ju odlíšiť od Európskej centrálnej banky. Tá rieši najmä spoločnú menu euro a snaží sa zabezpečiť, aby jeho hodnota neklesala.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.