Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.08.2021, 11:13 Aktualizované dňa 26.08.2021 o 11:40

Čaputová vymenovala troch sudcov Najvyššieho správneho súdu

Zloženie Najvyššieho správneho súdu doplní Michal Matulník, Katarína Cangárová a Peter Potásch.

Čaputová vymenovala troch sudcov Najvyššieho správneho súdu
Zdroj: TASR

Prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok vymenovala troch sudcov Najvyššieho správneho súdu. Jeho zloženie tak doplní Michal Matulník, Katarína Cangárová a Peter Potásch.

Vymenovanie sudcov označila za výnimočný akt a ďalší krok k tomu, aby súd mohol plnohodnotne plniť svoju spoločenskú misiu. Poukázala pritom na silnú agendu, ktorú má Najvyšší správny súd vykonávať.

"Na rozdiel od vašich budúcich kolegov, ktorí už sudcami sú, vy prichádzate z nesudcovského prostredia a sudcami sa stávate až dnes. Sudcovskou funkciou teraz preberáte veľkú právomoc rozhodovať o osudoch ľudí. Neste, prosím, túto zodpovednosť s múdrosťou a pokorou," zdôraznila Čaputová v príhovore. Doplnila, že majú príležitosť zvýšiť dôveryhodnosť justície.

Novovymenovaným sudcom pripomenula najmä nevyhnutnosť nezávislosti pri výkone ich funkcie. "V nedávnej minulosti časť sudcov považovala nezávislosť za svoje privilégium. Je to však ústavné právo občanov a jedna z najdôležitejších podmienok dobrého výkonu sudcovského povolania. Chráňte si ju nielen ako stav mysle, ale aj ako usporiadanie pomerov, ktoré vám umožní rozhodovať nezávisle od akýchkoľvek vonkajších či vnútorných tlakov," skonštatovala.

Vo výberovom konaní na funkciu sudcu NSS SR uspelo spolu 21 uchádzačov vrátane jeho predsedu Pavla Naďa. Spolu s pozíciou predsedu NSS SR sa má obsadiť na novom súde 30 sudcovských miest.

Vznik NSS SR priniesla minuloročná reforma justície. NSS SR má postavenie ako Najvyšší súd SR v oblasti správneho práva. Okrem iného naň prejdú kompetencie disciplinárneho stíhania sudcov i prokurátorov a v určitom rozsahu aj ostatných právnických profesií. Tiež rozhodovanie o ústavnosti a zákonnosti volieb do orgánov územnej samosprávy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.