Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.08.2021, 10:08 Aktualizované dňa 26.08.2021 o 11:06

Sudca musel prerušiť výsluch Kičuru, prišlo mu zle. Na miesto privolali aj záchranárov

Sudca musel vo štvrtok prerušiť výsluch obvineného bývalého šéfa Správy štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru.

Sudca musel prerušiť výsluch Kičuru, prišlo mu zle. Na miesto privolali aj záchranárov
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica, musel vo štvrtok prerušiť výsluch obvineného bývalého šéfa Správy štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru, a teda neverejné rozhodovanie o tom, či zostáva vo väzbe alebo pôjde na slobodu, pretože mu v súdnej sieni prišlo zle. Privolali aj záchranárov, ktorí obvinenému poskytli pomoc.

Kičura je stíhaný za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku v súbehu s pokračovacím zločinom legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

"Dnešné rozhodovanie sa týkalo právnej otázky, či sa lehota väzby môjho klienta posudzuje podľa paragrafu 76, odsek osem alebo odsek deväť. Sudca pre prípravné konanie rozhodol tak, že sa posudzuje podľa odseku deväť, čo znamená, že môj klient zostáva vo väzbe a vzťahuje sa na neho pôvodná lehota, čiže nie päťmesačná," konštatoval právny zástupca Rastislav Palovič.

Podľa Paloviča novela kolúznej väzby je "absolútny paškvil, ktorý vyprodukoval niekto, kto nemá ani teoretické, ani praktické vedomosti z trestného práva". Namiesto toho, aby ju zmierňovala, ju sprísňuje.

Kičura je v kolúznej väzbe od vlaňajšieho apríla, trvať mala do júna. V máji ho ŠTS ponechal vo väzbe do augusta, voči čomu podal sťažnosť tak obvinený, ako aj prokurátor. Najvyšší súd SR zrušil toto uznesenie ŠTS a predĺžil väzbu Kičurovi do októbra.

Trestné konanie pre medializované informácie o pochybeniach SŠHR pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu v súvislosti s pandémiou ochorenia Covid-19 a kúpe bytov na Konventnej ulici v Bratislave začala Národná kriminálna agentúra v marci 2020. Kičura odmietol obvinenia súvisiace so zmluvami SŠHR, ako aj podozrenia spojené s dvoma bytmi, ktoré kúpil jeho syn.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.