Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.08.2021, 14:28 Aktualizované dňa 25.08.2021 o 14:58

Bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský zostáva vo väzbe, rozhodol Najvyšší súd

Najvyššiu súd zamietol sťažnosť Vladimíra Pčolinského voči uzneseniu Špecializovaného trestného súdu.

Bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský zostáva vo väzbe, rozhodol Najvyšší súd
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský zostáva vo väzbe.

V stredu o tom rozhodol Najvyšší súd, keď zamietol sťažnosť obvineného voči uzneseniu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica. Informovala o tom hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

"Senát 4T NS SR na dnešnom neverejnom zasadnutí zamietol ako nedôvodnú sťažnosť obvineného Vladimíra P. proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu z 13. augusta, ktorým bola zamietnutá jeho žiadosť o prepustenie z väzby na slobodu,“ konkretizovala Važanová.

"Môžem potvrdiť, že dnes nám bolo oznámené emailom z NS SR, že zamietol našu sťažnosť, čiže klient zostáva vo väzbe. Dôvody sú kolúzna a preventívna väzba. Rozhodnutie nemáme, čiže bližšie odôvodnenie nepoznáme. Jediné čo máme, je zápisnica z neverejného zasadnutia, kde je výrok uznesenia. Dávali sme aj záruky nahradzujúce väzbu, ale keďže bola zamietnutá, tak tomu nebolo vyhovené," uviedol obhajca Ondrej Urban.

Zastupujúci sudca pre prípravné konanie ŠTS, pracovisko Banská Bystrica 13. augusta zamietol žiadosť Pčolinského o prepustenie z väzby a jej nahradenie alternatívnymi zárukami.

Súdu Urban a Pčolinský ponúkali písomný sľub obvineného, možnosť elektronického náramku, dohľad probačného a mediačného úradníka a uloženie primeraných obmedzení a povinností.

Pčolinský je vo väzbe od 29. marca. Exriaditeľa tajnej služby obvinili z toho, že on a bývalý námestník SIS Boris Beňa mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára vo výške 40-tisíc eur.

Pčolinský čelí od apríla aj ďalšiemu obvineniu v inej korupčnej trestnej veci. Vyšetrovanie Pčolinského sa podľa medializovaných správ blíži ku koncu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.