Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.08.2021, 15:04

Matovičov rezort upravil pravidlá očkovacej lotérie. Reaguje na minulotýždňové problémy

Pravidlá a aj samotný nedeľný priamy prenos budú myslieť na ľudí so zrakovým či sluchovým postihnutím.

Matovičov rezort upravil pravidlá očkovacej lotérie. Reaguje na minulotýždňové problémy
Zdroj: RTVS

Zuzana z východu nevyhrala v očkovacej lotérii 400-tisíc eur, lebo mala oneskorený prenos a nestihla zachytiť heslo. Jakub zas prišiel o 200-tisíc, lebo slúžil na záchranke a nemohol zodvihnúť telefón. 

Tieto situácie sprevádzali minulotýždňové prvé žrebovanie prémií v očkovacej lotérií. 

​Ministerstvo financií, vedené Igorom Matovičom, ktoré lotériu vymyslelo, následne čelilo ostrej kritike zo strany verejnosti aj politikov. 

O dopadoch pandémie a tom, prečo Slováci neveria vedcom a očkovaniu, sme sa rozprávali so sociologičkou a expremiérkou Ivetou Radičovou:

Ozvali sa aj hlasy, ktoré hovorili o diskriminácii zdravotne postihnutých účastníkov lotérie. Podmienku povedať heslo, by napríklad nedokázali splniť nevidiaci, keďže sa heslo len zobrazovalo na obrazovke. 

Organizátori lotérie sa preto rozhodli upraviť podmienky tak, aby mysleli aj na tieto situácie. "Ministerstvo financií SR zverejnilo doplnený štatút súťaže Byť zdravý je výhra s dôrazom na to, aby sa o očkovaciu prémiu mohlo uchádzať čo najviac ľudí," informuje rezort financií.

Upravili aj podmienky, kto a za akých podmienok môže povedať heslo. "Rozšírili sme možnosti asistencie pre zdravotne znevýhodnených ľudí, aby predmetné heslo mohli telefonicky zodpovedať napríklad aj ich blízki. Mysleli sme tak nielen na hendikepovaných, ale aj seniorov, ktorí môžu rovnako využiť pomoc svojich rodinných príslušníkov či známych, ktorým dôverujú. Takúto možnosť budú mať aj ľudia, ktorí zo svojich profesijných dôvodov nemôžu v priamom prenose zodpovedať heslo," informuje.

Ministerstvo financií zároveň upozornilo na to, že heslo bude komunikované ešte pred volaním účastníkovi a okrem zobrazenia na obrazovke ho vyslovia aj moderátori a účastníci.

"Heslo prinesie do štúdia hosť v obálke a po otvorení ho nahlas prečíta, následne bude heslo zobrazené na LED stene v štúdiu, kde bude dostupné až do ukončenia hovoru so súťažiacim z daného súťažného kola," informuje o úpravách v dramaturgii RTVS.

Verejnoprávna televízia ubezpečila, že celkový čas, kedy bude heslo k dispozícii výrazne prekročí dĺžku možného omeškania prenosu. "Po úspešnom telefonickom spojení so súťažiacim sa moderátori uistia, či sleduje televízny prenos a či videl alebo počul správne heslo. Následne bude odštartovaná časomiera, počas ktorej bude musieť súťažiaci povedať heslo v správnom tvare pre uznanie prémiovej výhry," dodala televízia.

Celý prenos bude prispôsobený aj pre osoby so zrakovým či sluchovým postihnutím. "Nedeľná relácia bude tlmočená do posunkového jazyka a k dispozícii budú aj skryté titulky pre divákov so sluchovým postihnutím. Rovnako heslo niekoľkokrát zopakujú aj hostia a moderátori, aby ho mohli zachytiť aj súťažiaci so zrakovým postihnutím."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.