Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.08.2021, 14:05 Aktualizované dňa 17.08.2021 o 14:36

Smer sa pre novelu o covid preukazoch obracia na Ústavný súd

Strana Smer požaduje pozastavenie účinnosti novely.

Smer sa pre novelu o covid preukazoch obracia na Ústavný súd
Zdroj: TASR

Opozičný Smer-SD sa pre novelu, podľa ktorej môže Úrad verejného zdravotníctva pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz, obracia na Ústavný súd.

Novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia považuje za protiústavnú, lebo vytvára v spoločnosti dve skupiny ľudí a diskriminuje tých, ktorí nie sú zaočkovaní.

Zároveň požaduje pozastavenie jej účinnosti. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informoval šéf Smeru-SD Robert Fico.

"V tomto okamihu podáva skupina poslancov podanie na Ústavný súd, kde namietame nesúlad zákona s ústavou," vyhlásil Fico.

Zákon umožňuje podmieňovať vstup napríklad do prevádzok na základe potvrdenia o očkovaní proti novému koronavírusu, či na základe negatívneho testu.

"Vytvárajú sa dve skupiny ľudí, tí ktorí majú očkovanie alebo test a tí, ktorí nie. Považujeme to za diskriminačné," vysvetlil Fico.

Problémom podľa neho je aj to, že zákon umožňuje, aby vyhláška Úradu verejného zdravotníctva obmedzila základné práva a slobody ľudí. "Zákon dovoľuje, aby k obmedzeniu dochádzalo na základe právneho predpisu s nižšou právnou silou," dodal Fico.

Poslanci žiadajú okamžité pozastavenie účinnosti zákona a veria, že Ústavný súd skonštatuje nesúlad zákona s ústavou.

"Dúfame, že nám ústavný súd vyjde v ústrety a nedovolí ÚVZ obmedzovať základné práva a tiež diskriminovať neočkovaných," skonštatoval Fico.

Zákon umožňuje Úradu verejného zdravotníctva alebo regionálnemu úradu verejného zdravotníctva pri ohrození verejného zdravia nariadiť dočasné podmieňovanie vstupu do prevádzok a na hromadné podujatia potvrdením o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, prekonaní ochorenia alebo o negatívnom výsledku testu.

Parlament o právnej norme rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Prezidentka Zuzana Čaputová novelu zákona podpísala na konci júla.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.