Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2021, 14:00 Aktualizované dňa 16.08.2021 o 14:28

Bývalý štátny tajomník Radko Kuruc bude stíhaný väzobne, rozhodol Najvyšší súd

Bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc, ktorý je obvinený v rámci nedávnej policajnej akcie Mýtnik III, bude stíhaný väzobne.

Bývalý štátny tajomník Radko Kuruc bude stíhaný väzobne, rozhodol Najvyšší súd
Zdroj: TASR/J. Kotian

Bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc, ktorý je obvinený v rámci nedávnej policajnej akcie Mýtnik III, bude stíhaný väzobne.

Rozhodol o tom v pondelok popoludní senát Najvyššieho súdu pod vedením predsedu Petra Hatalu.

Maximálne päť mesiacov

Najvyšší súd tak zrušil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, ktorý nedávno prepustil Kuruca z väzby na slobodu. Kuruca priamo zo súdnej miestnosti eskortovali príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže do Ústavu na výkon väzby v Bratislave.

Podľa predsedu senátu jeho kolúzna väzba môže trvať maximálne päť mesiacov. V prípade Kuruca treba vypočuť ešte viacero svedkov, medzi nimi napríklad aj bývalého riaditeľa finančnej správy Františka Imreczeho. Najvyšší súd sa nestotožnil so závermi prvostupňového súdu.

Obhajca obvineného Jozef Pojdák po vyhlásení rozhodnutia uviedol, že zváži všetky možné ďalšie opravné prostriedky. K samotnému rozhodnutiu aj po krátkej porade so svojim klientom sa advokát nechcel vyjadriť.

ŠTS v Pezinku prepustil Kuruca z väzby na slobodu pred viac ako týždňom. Súd vtedy prepustil z väzby aj riaditeľku odboru právnej pomoci Finančnej správy Denisu Ž. a exriaditeľku odboru verejného obstarávania Finančnej správy Kornéliu Č.

Akcia Mýtnik III

V prípade štvrtého obvineného, bývalého viceprezidenta Finančnej správy Daniela Čecha, vzal prokurátor ÚŠP návrh na jeho vzatie do väzby späť. Nedávno vzal prokurátor späť sťažnosť aj voči rozhodnutiu ŠTS v prípade Denisy Ž. a Kornélie Č. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek v pondelok vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nechcel novinárom zdôvodniť späťvzatie sťažnosti.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil v rámci akcie Mýtnik III z korupčnej trestnej činnosti dovedna osem osôb. Ide výlučne o korupčnú trestnú činnosť, ktorá má základ v štyroch rôznych skutkoch.

Voči dvom osobám bolo vznesené obvinenie z trestného činu podplácania a voči ďalším šiestim osobám obvinenie z trestného činu prijímania úplatku. Celkovo boli zadržané štyri osoby.

Medzi obvinenými je aj bývalá prezidentka FS Lenka Wittenbergerová, ktorá sa priznala k skutku, 4. augusta ju prepustili z cely policajného zaistenia. Obvinení sú tiež podnikateľ Miroslav Výboh aj bývalý šéf Finančnej správy Imrecze. Na Výboha vydali medzinárodný aj európsky zatykač.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.