Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2021, 00:00

Riaditeľka domova seniorov: Mali sme obrovský strach. Na tretiu vlnu covidu sme už pripravení, bojíme sa len izolácie

Mali sme obrovský strach. Na tretiu vlnu covidu sme už pripravení, bojíme sa len izolácie – hovorí riaditeľka domova seniorov

Riaditeľka domova seniorov: Mali sme obrovský strach. Na tretiu vlnu covidu sme už pripravení, bojíme sa len izolácie
Zdroj: Archív HN

O situácii v domove dôchodcov pred ďalšou vlnou pandémie, o medializovaných kauzách a tiež o tom, ako zvládali lockdown, sa HN rozprávali s riaditeľkou Centra sociálnych služieb Studienka v Novoti Katarínou Kuchťákovou.

Starostlivosť o dôchodcov sa stáva jednou z kľúčových tém. Je na to Slovensko pripravené?
Myslím si, že základ máme, ale nereagujeme na nové služby a potreby, ako napríklad starostlivosť o dôchodcov v ich rodinnom prostredí. Chýbajú nám terénne opatrovateľky v domácom prostredí a našich príbuzných stále skôr dávame do inštitúcií. Obce ponúkajú služby terénnych opatrovateliek, ktoré by chodili do rodín, no je ich málo, oveľa horšia je situácia v mestách. Ak o túto službu človek sám alebo jeho rodina požiada, nemáme k dispozícii takú sieť opatrovateliek, ktoré by umožnili, aby boli klienti v domácom prostredí. Stále sme predovšetkým inštitucionalizovaní.

Chápem vašu námietku, no je zaujímavé to počuť z úst riaditeľky takéhoto zariadenia. Je to teda negatívne, že sme skôr inštitucionalizovaní?
No áno, je to negatívne pre ľudí, ktorí sú v staršom veku, nie sú už takí vitálni, nemajú príbuzných či nablízku rodinu, no sú pohybliví, nemajú zdravotné postihnutie či iné obmedzenia, ktoré by im bránili žiť i naďalej v domácom prostredí. Ak by mohli využívať služby domácej opatrovateľky a mali k dispozícii aj iné služby, mohli by pokojne žiť doma, nie v inštitúcii. Žiaľ, na Slovensku ich máme málo a neposkytujeme v takom rozsahu, ako by sme mohli.

V prípade, ak je človek odkázaný na pomoc druhých, tak vtedy tieto inštitúcie ako domovy dôchodcov majú zmysel. Lebo v takýchto prípadoch sa rodina nevie a ani veľa razy nedokáže adekvátne o svojich príbuzných postarať. Starostlivosť v domovoch sociálnych služieb je naozaj na dobrej úrovni. Napríklad u nás máme zmluvu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a poskytujeme aj ošetrovateľské úkony, ktoré nám poisťovňa prepláca. Máme kvalifikovaný personál aj na ošetrovateľskú a nielen na opatrovateľskú starostlivosť. Domnievam sa, že by sme mali ponúkať aj iné alternatívy pre ľudí, ktorí si to môžu finančne dovoliť. My im napríklad v štátnych zariadeniach nevieme poskytnúť vyšší komfort, ktorý by si trebárs vedeli aj zaplatiť, napríklad samostatnú izbu.

Koľko máte vo vašom zariadení klientov?
Máme kapacitu 105 klientov.

A z toho máte koľko vážnych prípadov?
V našom zariadení je polovica vážnych prípadov. Máme špecializované zariadenie, domo

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.