Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2021, 18:30

Jaroslav Spišiak v HNtelevízii: Je to absurdné. Mikulec čelí kritike za to, že robí prácu dobre

Bývalý policajný prezident a súčasný poradca ministra vnútra Jaroslav Spišiak v HNtelevízii vyhlásil, že protesty v hlavnom meste polícia zvládla a postupovala takticky.

Ako hodnotíte postup polície pri protestoch, ktoré boli v hlavnom meste?
Tak pri tom úplne poslednom veľmi pozitívne, pretože polícia zasiahla. Znemožnila provokatérom, demonštrantom zatarasiť pozemné komunikácie. Tým odradila všetkých od takých aktivít, ktoré by narúšali pokoj ostatných občanov, ktorí demonštrovať nechcú.

Čím si vysvetľujete, že teraz konala, ale pri podobnom proteste o týždeň skôr nekonala? Mali sme tu blokovanie cesty, ktoré trvalo osem hodín.
Aj vtedy konala, polícia prispôsobuje svoje aktivity a taktiky vždy tej situácii, ktorá v tom čase je reálna a ktorá je zaznamenaná. Robí sa to na základe informácií, analýz a rozhodujú sa tí, ktorí riadia túto operáciu v tom momente, keď sa akcia reálne deje. Následne je to už ťažké zmeniť, môže sa to kritizovať, analyzovať, pripomienkovať, ale aj polícia sa učí, aj polícia má svoje taktiky a postupy, ktoré striktne musí dodržiavať, prípadne ich modifikovať na základe poučenia z minulých nevydarených akcií. Čiže polícia teraz zaujala takú taktiku, možno aj v súvislosti s informáciami, ktoré mali riadiaci dôstojníci. Napríklad informácie o počte demonštrantov, o počte provokatérov, a zasiahla tak, ako zasiahla. Vždy je každá situácia iná a zásah je vždy prispôsobený tomu, aby splnil svoj cieľ.

Predpokladáte, že nezasiahli preto, že vedeli o provokatéroch, ktorí čakajú na krok polície?
Zrejme áno. Tak sa rozhodli tí, ktorí riadili akciu. Tak to zdôvodňovali vo svojich analýzach, keď prebiehala kontrola ich postupu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.