Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.08.2021, 10:36

Motákov, ktoré som dostával od Kočnera z väzby, bolo veľa, tvrdí Tóth pred súdom

Peter Tóth uviedol, že prvý moták dostal z väzby od Mariana Kočnera v roku 2018.

Motákov, ktoré som dostával od Kočnera z väzby, bolo veľa, tvrdí Tóth pred súdom
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Bývalý námestník kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Tóth priznal, že dostával cez advokáta Andreja Šabíka motáky od podnikateľa Mariana Kočnera.

Tóth v utorok vypovedal pred Okresným súdom Bratislava I, ktorý prejednáva kauzu motákov, v ktorej je obžalovaný Kočner.

Prvý moták dostal z väzby od podnikateľa v roku 2018. Išlo o papierik s inštrukciami, aby išiel za jeho bývalou manželkou.

"Mal som si vyžiadať jeho telefón. Dostal som šesťmiestny kód. Mal som vyberať telefónne čísla na osoby, ktoré som mal kontaktovať,“ povedal Tóth.

Motákov bolo podľa jeho slov veľmi veľa, Tóth ich odovzdal orgánom činným v trestnom konaní. "Niekoľko razy ma Marian Kočner cez motáky požiadal, aby som sa stretol s advokátom Marekom Parom,“ uviedol Tóth.

Para mal údajne zabezpečiť, aby prostredníctvom európskych justičných orgánov prerušili konanie voči Kočnerovi na Špecializovanom trestnom súde v kauze televíznych zmeniek TV Markíza.

Motáky začal Tóth okrem tých, ktoré zničil, odovzdávať potom, ako sa objavili informácie o možnom zapojení Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka.

Tóth vypovedal, že Kočnera spoznal ako novinár denníka Sme v roku 1995, keď sa venoval témam zavlečeniu Michala Kováča mladšieho do cudziny a prvej kauze podvodu na Technopol.

Neskoršie sa zblížili počas sporu o vlastnícke práva TV Markíza. "Vzťah sa spočiatku vyvíjal po priateľskej línii," skonštatoval exsiskár.

Stretnutia sa mali zintenzívniť od roku 2016. Kočner vtedy uvažoval o založení politickej strany a chcel si pripraviť mediálnu platformu a získať si dôveru na verejnosti.ä

Tóth podrobne vypovedal o sporoch o vlastnícke práva TV Markíza a tom, ako Kočner chcel v budúcnosti profitovať na delení práv a existencii zmeniek, za ktoré bol odsúdený.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.