Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.06.2016, 16:15

Kritizovanú záhradu na Bratislavskom hrade sprístupnili verejnosti. Pozrite sa, ako vyzerá

Najbližšie mesiace bude slúžiť aj slovenskému predsedníctvu v Rade Európskej únie.

Kritizovanú záhradu na Bratislavskom hrade sprístupnili verejnosti. Pozrite sa, ako vyzerá
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Baroková záhrada na Bratislavskom hrade je oddnes otvorená aj pre verejnosť. Vstup do nej je bezplatný. Najbližšie mesiace bude slúžiť aj slovenskému predsedníctvu v Rade Európskej únie (EÚ) spolu s celým Bratislavským hradom, na ktorom ešte prebieha rekonštrukcia.

Jeho oprava vyšla na približne 23 miliónov eur. Ďalších pár miliónov ešte treba na projekt, ktorý sprístupní rímsko-keltské nálezy. "Cena bude výsledkom verejného obstarávania. Predpokladaná hodnota verejnej zákazky bola okolo 2,5 milióna eur," uviedol kancelár parlamentu Daniel Guspan.

"Záhrada je skolaudovaná a môžem oznámiť, že oddnes je aj prístupná verejnosti," ohlásil Guspan. Aktivisti jej architektov kritizovali za málo zelene.

Architekti však tvrdia, že zrekonštruovaná záhrada vychádza prísne z historických podkladov. Je v nej viac ako sto líp či viac ako 1000 letničiek. Zelene podľa architektov pribudne. Záhrada sa zatiaľ podľa nich nezelená dosť preto, že zasadené rastliny a stromy musia vyrásť.

Rekonštrukcia mala uviesť hradný palác a celý areál do podoby, ktorá bude nadväzovať na poslednú barokovú etapu pred veľkým požiarom, ktorý v roku 1811 hrad poškodil.

Pri rekonštrukcii sa chodili architekti inšpirovať do Viedne. Verejnosti by malo byť prístupných 80 percent hradného paláca.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.