Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.06.2016, 14:13

Spor vo vnútri koalície vrie. Maďarič obvinil Danka z nepriameho vyjadrenia nedôvery

Reakciu vyvolal Dankov citát, ktorý líder národniarov uviedol pri téme riešenia koncesionárskych poplatkov.

Spor vo vnútri koalície vrie. Maďarič obvinil Danka z nepriameho vyjadrenia nedôvery
Zdroj: TASR

Posledné vyjadrenia predsedu SNS Andreja Danka ohľadom koncesionárskych poplatkov môžu znamenať vyslovenie nedôvery ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi. Rezort kultúry prostredníctvom svojho hovorcu Jozefa Bednára na to poukázal v súvislosti so slovami, ktoré Danko použil v diskusnej relácii Tablet.TV.

Bez Maďariča to nepôjde

Reakciu vyvolal Dankov citát, ktorý líder národniarov uviedol pri téme riešenia koncesionárskych poplatkov: "Platí džentlmenská dohoda v rámci koalície, že sa o tom budem baviť len s predsedami koaličných strán."

"Ak je toto pravdou, znamená to nepriame vyjadrenie nedôvery ministrovi kultúry, pretože táto agenda spadá do pôsobnosti rezortu kultúry a ministerstvo kultúry pripravilo návrh na posilnenie financovania RTVS na základe schváleného programového vyhlásenia vlády," uviedol hovorca ministerstva kultúry.

Bednár upozornil, že v záležitosti, ktorá sa týka novely zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska, chce byť Maďarič naďalej priamo zaangažovaný na legislatívnom návrhu. "V samotnej veci si minister kultúry nevie predstaviť, že by realizoval akékoľvek riešenie, ktoré by bolo pripravené bez jeho účasti," zdôraznil Bednár.

V diskusnej relácii Politika (Tu a Teraz) predseda SNS na margo sporu o koncesionárskych poplatkoch uviedol, že z jeho strany určite nešlo o získanie vplyvu v RTVS. "Ja som politicky fungoval aj bez RTVS, bol som tam v diskusii možno dvakrát. Mne ide o systém," vyhlásil Danko.

"Platí džentlmenská dohoda, že sa o tom budem baviť len s predsedami koaličných strán a myslím si, že predostrieme riešenie, s ktorým budú spokojné všetky koaličné strany, občan bude čo najmenej dotknutý a RTVS sa posunie k lepšiemu systému nakladania s verejnými financiami," uzavrel predseda SNS.

V hre je aj demisia

Minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD), ktorý návrh na zvýšenie poplatkov zo 4,64 eura na sedem pripravil koaličným kolegom odkázal, že svoj návrh neplánuje stiahnuť. Je ochotný akceptovať konštruktívne zásadné pripomienky. Avizoval však, že ak jeho návrh neprejde, zváži ďalšie kroky. Nevylúčil ani demisiu.

Šéf SNS Andrej Danko očakáva od ministra ekonomický rozbor, ktorý má vysvetliť navrhovanú výšku koncesií aj použitie peňazí. Podľa neho je potrebné stanoviť, koľko percent z poplatkov pôjde na vlastnú produkciu.

Danko tiež naznačil, že mu nezáleží na tom, či Maďarič ostane ministrom. Žily mu podľa vlastných slov trhajú len ministri nominovaní SNS. Maďaričovo hrozenie demisiou označil za trucovitosť. Vláda podľa Danka nestojí a nepadá na žiadnom ministrovi ani koncesiách. Má totiž podľa Danka iné tmelenie.

Keď však koaliční partneri na rokovaní koaličnej rady otvorili tému koncesionárskych poplatkov, o ktoré sa už dva týždne vedie spor, Andrej Danko vstal a svojim straníckym kolegom povedal: „Ideme“. Potom rokovanie prakticky bez ďalšieho vysvetlenia opustili. Všetci politici odišli bočnými vchodmi, aby sa vyhli novinárom.

Dankova kritika Miku

Z Dankových vyjadrení tiež vyplýva, že by prijal iného generálneho riaditeľa RTVS a nie Václava Miku. "Je dôležité, kto bude nový riaditeľ, či sa bude o túto funkciu opäť uchádzať pán Mika, alebo príde niekto, kto povie, že nepotrebuje vyššie poplatky. Problém sa totiž nemá riešiť len tým, že dáme viac peňazí," tvrdí šéf národniarov.

Dodal, že ak chce Mika pokračovať ako riaditeľ ďalej, ale so zvýšeným poplatkom, je to jeho vízia. "Ale určite príde aj niekto iný, kto predloží zlepšenie pomerov a vlastné relácie," povedal Danko.

Novela zákona o úhrade za služby verejnosti je v súčasnosti v pripomienkovom konaní. Legislatívna zmena okrem iného predpokladá zvýšenie poplatkov pre domácnosti zo súčasných 4,64 eura na sedem eur.

Podľa rezortu kultúry cieľom tohto kroku je, aby verejnoprávny RTVS mohol v ešte väčšej miere plniť úlohy, ktoré od neho vyžaduje zákon a očakáva verejnosť. Ministerstvo v odôvodnení tohto kroku pripomenulo, že výška tzv. koncesií sa nemenila 13 rokov.

Most apeluje na vládny program

Podľa Mosta-Híd by mali koaličné strany dodržiavať Programové vyhlásenie vlády (PVV) v každom bode, teda aj v otázke zvýšenia koncesionárskych poplatkov. Plnenie PVV vrátane optimalizácie financovania RTVS je dôležité aj pre #Sieť.

Bude preto trvať na plnení záväzkov. Podľa #Siete však ľudia potrebujú vidieť protihodnotu za peniaze, ktoré platia v podobe koncesionárskeho poplatku.

Zvýšenie koncesionárskeho poplatku podporujú Slovenskí filmoví a televízni tvorcovia a nezávislí producenti. Je to podľa nich potrebné pre ďalší rozvoj pôvodnej slovenskej tvorby. Naopak, Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) avizované zvýšenie koncesií za služby RTVS odmieta.

Považuje to za nekoncepčné a nezmyslené riešenie. Podnikatelia totiž tvrdia, že poplatky platia dvakrát a nahrádzajú ich neefektívny výber od domácností. PAS navrhuje, aby sa RTVS financoval zo štátneho rozpočtu a odvodom pri kúpe prijímača.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.