Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.06.2016, 17:00

Z okupantov vojnoví veteráni? Porušili by zmluvu, hnevá sa rezort zahraničia

Iniciatíva je v príkrom rozpore s duchom Zmluvy o priateľských vzťahoch a spolupráci, tvrdí ministerstvo.

Z okupantov vojnoví veteráni? Porušili by zmluvu, hnevá sa rezort zahraničia
Zdroj: Miloň Novotný

Návrh trojice ruských poslancov priznať sovietskym účastníkom okupácie Československa v roku 1968 status vojnových veteránov je v rozpore s princípmi bilaterálnej zmluvy o spolupráci, ktorú obe krajiny uzavreli v roku 1993. ČTK to dnes v reakcii na iniciatívu poslancov ruskej Štátnej dumy oznámilo slovenské ministerstvo zahraničia.

"Máme za to, že spomínaná iniciatíva je v príkrom rozpore s duchom Zmluvy o priateľských vzťahoch a spolupráci medzi Slovenskou republikou a Ruskou federáciu, kde v preambule obe strany odsúdili pošliapanie zásad medzinárodného práva v roku 1968, ako aj ďalšie neospravedlniteľné zotrvanie sovietskych vojsk na československom územia," uviedla slovenská diplomacia.

Slovenské ministerstvo zahraničia pripomenulo, že už vlani v máji Bratislava protestovala proti dokumentu ruskej štátnej televízie Rossija 1, ktorá podľa ministerstva zavádzajúcim spôsobom podala inváziu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa.

Podľa návrhu poslancov cieľom "vojensko-strategickej operácie Dunaj" bolo potlačenie prevratu, ktorý s podporou západných krajín pripravovala československá opozícia. V Rusku teraz žije odhadom asi 20 000 ľudí, ktorí sa okupácie Československa priamo zúčastnili.

Vojská piatich štátov Varšavskej zmluvy na čele so sovietskou armádou obsadila v auguste 1968 Československo, aby násilím potlačila pokus liberálneho krídla komunistickej strany o reformu systému. Jednotky sovietskej armády z krajiny odišli až po páde komunizmu v roku 1989.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.