Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.08.2021, 10:36 Aktualizované dňa 07.08.2021 o 20:48

Kauza Mýtnik III: Súd prepustil trojicu obvinených, medzi nimi aj bývalého štátneho tajomníka

Prokurátor Úradu Špeciálnej prokuratúry pre obvinených navrhoval najprísnejšiu kolúznu väzbu.

Kauza Mýtnik III: Súd prepustil trojicu obvinených, medzi nimi aj bývalého štátneho tajomníka
Zdroj: TASR/J. Kotian

Špecializovaný trestný súd prepustil trojicu obvinených v kauze Mýtnik III, v rámci nej aj bývalého štátneho tajomníka ministerstva financií Radka Kuruca.

Rozhodnutie nie je právoplatné. V prípade štvrtého obvineného vzal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry návrh na jeho vzatie do väzby späť. Potvrdila to hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková.

Prokurátor pre obvinených navrhoval najprísnejšiu kolúznu väzbu. Medzi obvinenými sú okrem Kuruca aj bývalý viceprezident finančnej správy Daniel Čech, riaditeľka odboru právnej pomoci Finančnej správy Denisa Ž. a exriaditeľka odboru verejného obstarávania FS Kornélia Č.

"Sudca pre prípravné konanie ŠTS prepustil tri osoby obvinené zo zločinu prijímania úplatku zo zadržania na slobodu, pretože nezistil dôvody kolúznej ani inej väzby," uviedla Kudjáková. Dodala, že sudca však u všetkých troch obvinených konštatoval dôvodnosť trestného stíhania.

"Rozhodnutie nie je právoplatné, pretože prokurátor podal proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR 16. augusta," poznamenala Kudjáková.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil v rámci akcie Mýtnik III z korupčnej trestnej činnosti dovedna osem osôb. Ide výlučne o korupčnú trestnú činnosť, ktorá má základ v štyroch rôznych skutkoch.

Voči dvom osobám bolo vznesené obvinenie z trestného činu podplácania a voči ďalším šiestim osobám bolo vznesené obvinenie z trestného činu prijímania úplatku. Celkovo boli zadržané štyri osoby. Pobyt jednej obvinenej osoby aktuálne nie je známy.

Rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v kauze Mýtnik III nebude mať vplyv na postup finančnej správy. Uviedla to hovorkyňa FS Martina Rybanská.

"Naďalej platí, že všetci obvinení budú pozbavení výkonu služby až do skončenia trestného stíhania," povedala Rybanská. Ubezpečila, že finančná správa bude naďalej súčinná s Úradom špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) pre objasnenie možnej trestnej činnosti jej príslušníkov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.