Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.08.2021, 12:08

Tornádo na východe Slovenska mohlo mať silu F2, tvrdia meteorológovia

V oblasti boli iba prehánky a meteorológovia nezaregistrovali ani jeden blesk. Tento prípad tak dokumentuje možný výskyt tornáda aj bez búrky.

Tornádo v Petkovciach
Zdroj: TASR/F. Iván

Tornádo v Petkovciach v okrese Vranov nad Topľou mohlo mať rýchlosť okolo 200 kilometrov za hodinu, čo podľa medzinárodnej stupnice sily tornád odpovedá sile F2.

​Uviedol to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej webovej stránke s tým, že na presnejšie stanovenie sily tornáda je nutný podrobnejší prieskum škôd.

​Tornádo sa vo štvrtok nevyskytlo len na Slovensku, ale aj v juhovýchodnom Poľsku. Tam zaznamenali dve tornáda v mestách Rzeszów a Józefów. "V tento deň sa v karpatskej oblasti vlnil studený front, v rámci ktorého postupovala z Maďarska cez Slovensko do Poľska plytká tlaková níž. Tesne pred jej prechodom cez naše územie vznikli v okolí Slanských vrchov prehánky a s jednou z nich bolo spojené aj tornádo v obci Petkovce," opísal meteorológ Miroslav Šinger.

Zdôraznil, že v oblasti boli iba prehánky a meteorológovia nezaregistrovali ani jeden blesk. Tento prípad tak dokumentuje možný výskyt tornáda aj bez búrky.

V tomto roku sa na Slovensku vyskytlo tornádo 22. apríla v obci Ploské v okrese Košice-okolie.

V Petkovciach však došlo k závažnejšiemu poškodeniu striech domov, vyvráteniu a vylomeniu väčších stromov. Meteorológovia preto tvrdia, že tornádo v Petkovciach bolo silnejšie ako to v Ploskom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.