Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.05.2016, 17:40

„Gestapácky čin alebo na hulváta.“ Pozrite si ostré reakcie politikov na kauzu okolo malého chlapca

Slovenskí politici reagovali na násilné odobratie malého chlapca Marca priamo z triedy.

Podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová
Zdroj: TASR/M. Svítok

Kauza okolo sedemročného chlapca Marca je podľa viacerých politikov jednoznačne neprípustná. Žiadajú okamžité vyvodenie zodpovednosti.

Na povrch vyplávala kauza súdneho úradníka, ktorý v piatok minulý týždeň vošiel do triedy na základnej škole v obci Brehy a násilím odvliekol maloletého chlapca. Stalo sa tak na základe súdneho príkazu.

Úradník vošiel do triedy spoločne s matkou dieťaťa a zástupkyňou sociálnej kurately, pričom si celú udalosť nahrával.

Malého Marca chcel odviesť aj napriek nesúhlasu učiteľky a riaditeľky školy. V triede sa v tej chvíli nachádzali aj ostatní spolužiaci. Poslankyne parlamentu zvolali mimoriadny parlamentný výbor pre ľudské práva.

Pozrite si reakcie slovenských politikov:

Andrej Kiska, prezident
„Nerozumiem tomu, ako môže v takejto vyspelej spoločnosti ako naša, v takejto krajine, prísť k takémuto traumatizujúcemu zážitku pre dieťa, pre jeho spolužiakov, pre celú školu."

Viera Tomanová, Komisárka pre deti
"Sociálny pracovník musí rešpektovať celý výkon rozhodnutia súdu. Z uvedeného dôvodu sme sa obrátili na ministra práce, sociálnych vecí a rodiny so žiadosťou o posilnenie orgánov sociálnoprávnej ochrany a sociálnej kurately, tak z hľadiska počtu, ako aj kvality ich odbornosti a v záujme zabezpečenia ich celoživotného vzdelávania, najmä v oblasti súčinnosti so súdmi, ako aj s presadzovaním ochrany a dodržiavania práv detí s dôrazom na ich najlepší záujem."

Daniel Lipšic, poslanec OĽaNO-NOVA
„Hneď som sa spojil s právnou zástupkyňou starej mamy malého Marca a ponúkol som jej pomoc - aj keď mojou špecializáciou nie je rodinné právo. K spôsobu výkonu rozhodnutia v škole zvážime zvolanie mimoriadneho Ústavnoprávneho výboru. Takéto prípady sa v slušnej krajine nesmú stávať!“

Ján Richter, minister práce, sociálnych vecí a rodiny
„Vadí mi, že to nebolo kultúrne urobené, aby to nebolo v triede pred deťmi, aby bola návšteva vopred ohlásená u riaditeľa školy, aby ten proces bol riadený, aby mal svoju profesionálnu úroveň. Toto bolo veľmi neprofesionálne, doslova laické. Opakujem, po slovensky na hulváta.“

Lucia Nicholsonová, podpredsedníčka parlamentu (SaS)
„V prípade mala okamžite konať aj ombudsmanka pre deti Viera Tomanová. Do piatich minút mala mať tlačovku a mala povedať, čo ide urobiť. Čo robí ombudsmanka pre deti, keď štát brutálne ublíži deťom? Spi za 3-tisíc mesačne.“

Natália Blahová, poslankyňa SaS
„Tento výkon rozhodnutia považujem za gestapácky. Kde bolo právo dieťaťa byť vypočuté? Úrady sa majú pýtať dieťaťa na jeho názory, lebo dieťa môže rozhodovať o svojom živote. Problém je ten, že to nie je jediný prípad, ktorý nastáva pri odoberaní dieťaťa."

Lucia Žitňanská, ministerka spravodlivosti
"Jedna vec je súdne rozhodnutie, druhá vec je jeho výkon a ten v žiadnom prípade nesmie byť realizovaný bez empatie k dieťaťu. Očakávam, že predseda súdu vyvodí zodpovednosť.“

Erika Jurinová, poslankyňa OĽaNO
„Mali by vysvetliť konanie úradníkov a povedať, ako to budú riešiť. Je evidentné, že takéto prípady nie sú jednorázové, ale opakujú sa často."

Viera Dubačová, poslankyňa OĽaNO
Je to neuveriteľné, ako sa u nás úradníci dokážu správať tam, kde im je to dovolené. Ryba však smrdí od hlavy. Budem žiadať, aby sa na úradoch vykonal personálny audit.“

Pozrite si komentár k tejto téme od editora Hospodárskych novín Ľubomíra Šulka:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.