Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2016, 13:41

Časti asýrskych kresťanov sa cnelo po domove, vrátili sa do Iraku

Najstarší členovia dvoch rodín sa nevedeli prispôsobiť novému prostrediu.

Časti asýrskych kresťanov sa cnelo po domove, vrátili sa do Iraku
Zdroj: TASR/Vladimir Benko

Viac ako dve desiatky imigrantov zo skupiny 149 asýrskych kresťanov z Iraku, ktorým Slovensko na konci vlaňajška poskytlo útočisko, sa vrátili do vlasti. Informovalo o tom ministerstvo vnútra, podľa ktorého dôvodom bola túžba utečencov po domove.

"Skupina 21 Iračanov sa rozhodla vrátiť domov. Dôvodom ich návratu nie je nespokojnosť so slovenským prístupom, ale skutočnosť, že sa nedokázali vyrovnať s túžbu po domove. Mali preto problém začleniť sa do života na Slovensku," uviedlo ministerstvo. Dodalo, že najstarší členovia dvoch rodín sa nevedeli prispôsobiť novému prostrediu a ďalší sa na prejav súdržnosti rozhodli spolu s nimi vrátiť do vlasti.

Zvyšní členovia skupiny Iračanov podľa ministerstva pokračujú v integrácii, na ktorej sa podieľa cirkev i občianske združenia. Deti navštevujú slovenské školy a všetci sa môžu učiť slovenčinu.

Asýrski kresťania už skôr dostali na Slovensku azyl a po pobyte v utečeneckom tábore ich presídlili do nových domovov. Už vtedy vyšlo najavo, že najmä starší členovia skupiny si horšie zvykajú na život v krajine pod Tatrami.

Presídlenie utečencov z Iraku predchádzajúca jednofarebná vláda premiéra Roberta Fica uskutočnila ako dobrovoľný príspevok k riešeniu európskej migračnej krízy. Bratislava vlani odmietla prerozdeľovanie utečencov v EÚ na základe kvót a rozhodnutie väčšiny členských štátov európskej dvadsaťosmičky o kvótach napadla na únijnom súde.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.