Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.08.2021, 16:51 Aktualizované dňa 05.08.2021 o 18:25

Šírenie nákazy na Slovensku naberá na obrátkach, situácia sa zhoršuje rýchlejšie ako vlani

V dennom počte nových prípadov sme na úrovni z polovice augusta minulého roku.

Šírenie nákazy na Slovensku naberá na obrátkach, situácia sa zhoršuje rýchlejšie ako vlani
Zdroj: TASR/AP

Reprodukčné číslo koronavírusu sa už štvrtý týždeň drží nad úrovňou 1, teda počet nových prípadov rastie. Tento údaj, ktorý ukazuje, koľko nakazí ďalších ľudí jeden pozitívny, sa aktuálne nachádza na hodnote 1,2 až 1,3, pričom tempo rastu je päť až osempercentné. 

Zdroj: MZSR

​Oproti minulému týždňu sa reprodukčné číslo zvýšilo, čo znamená, že sa zrýchľuje aj šírenie infekcie. V dennom počte nových prípadov sme na úrovni z polovice augusta minulého roku, informoval o tom komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva.

​Zaočkovanosť v regiónoch

"Ak porovnáme situáciu s minulým rokom, počty nových denných prípadov sa nachádzajú na úrovni, na ktorej sme boli približne v polovici augusta," povedala hovorkyňa Tatiana Kmecová. Situácia sa teda zhoršuje rýchlejšie ako vlani.

Na Slovensku sa stal dominantným vysoko agesívny variant delta, ministerstvo preto vyzvalo všetkých, ktorí tak ešte nespravili, aby sa dali zaočkovať. 

"Za ostatné dva týždne je totiž 78 percent nových prípadov medzi nezaočkovanými osobami," dodala Kmecová.

Zdroj: MZSR

​Zaočkovanosť sa v regiónoch pohybuje rozdielne. Aspoň prvú dávku očkovacej látky má od 27 do 60 percent ľudí na Slovensku, plne zaočkovaných oboma dávkami vakcíny je v našej krajine z pohľadu na jednotlivé regióny od 24 do 56 percent osôb.

Čo môže spôsobiť delta

​​​Ministerstvo dodáva, že v rámci Európy sme v rámci očkovania na chvoste, za nami je už len sedem krajín, medzi nimi Ukrajina, Rumunsko či Rusko.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Počty prepustených z nemocníc prevyšujú počty prijatých pacientov s ochorením COVID-19. Príjmy poklesli zo sedemdňového priemeru okolo 400 denne vo februári v súčasnosti pod päť denne.

Rezort Vladimíra Lengvarského ilustruje závažnosť priebehu vlny spôsobenej delta variantom koronavírusu na príklade Katalánska so 7,6 miliónmi obyvateľov, kde denný prírastok za dva týždne stúpol z 500 na takmer 9-tisíc prípadov. Počet ľudí v nemocniciach tam vzrástol v priebehu necelého mesiaca zo 440 na na 2 250, čo je blízko maxima z predchádzajúcich vĺn.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.