Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.05.2016, 00:00

E-známka: Maďari našli recept na slovenské pokuty​

Kým my riešenie stále iba hľadáme, Maďari vyberajú pokuty.

E-známka: Maďari našli recept na slovenské pokuty​
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Prišli na Slovensko a bez toho, aby si zaplatili e-známku, prešli cez našu diaľnicu. A nebolo ich málo. Ministerstvo dopravy prezradilo, že kamery zachytili od februára do apríla 150-tisíc takýchto zahraničných vodičov, ktorých zatiaľ nevieme, ako pokutovať. Kým naši riešenie problému hľadajú, Maďari ho naplno využívajú.

Naši južní susedia pritom používajú rovnaký systém diaľničných e-známok ako Slováci. Ak auto nemá zakúpenú známku, systém ho zaeviduje a vodičovi príde domov pokuta. A nielen domácemu.

„Prevádzkovateľ spolupracuje pri vymáhaní pokút od zahraničných neoprávnených užívateľov s medzinárodnými partnermi,“ vysvetľuje pre HN hovorca National Toll Payment Services Lájos Kibédi-Varga.

V praxi to znamená to, že Maďari si u nás najmú slovenskú právnickú kanceláriu, ktorá pokuty vyberá za nich. V niektorých štátoch napríklad Maďari využívajú aj firmy špecializujúce sa na vymáhanie pohľadávok.


Naše ministerstvo dopravy nevylúčilo, že tento systém zavedie aj u nás. „Vždy sa treba inšpirovať niečím, čo funguje,“ povedala hovorkyňa rezortu Karolína Ducká.

Pozrite si rozhovor s ministrom dopravy Romanom Brecelym:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.