Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.05.2016, 15:28

Krízové rozdeľovanie azylantov je nezmysel, zhodol sa Sulík s Kaliňákom

Slovenskí politici kritizovali najnovšie úsilie Európskej komisie doplniť azylový systém Európskej únie o krízové rozdeľovanie žiadateľov o azyl.

Krízové rozdeľovanie azylantov je nezmysel, zhodol sa Sulík s Kaliňákom
Zdroj: TASR

Návrh je podľa nich nezmyselný a mimo realitu. Tento systém by bol podľa návrhu spustený automaticky v prípade vysokého počtu žiadateľov v niektorej členskej krajine. Nemecko naopak návrh komisie uvítalo.

Minister vnútra Robert Kaliňák povedal, že tento krok brzdí úsilie únie vyriešiť migračnú krízu a nezodpovedá realite. Dodal, že načasovanie nového návrhu je problematické vzhľadom na úsilie o dosiahnutie konsenzu o uzavretí migračných trás a ohľadom dosiahnutia dohody o utečencoch s Tureckom. "Uprostred týchto veľmi citlivých rokovaní je nastolený návrh, ktorý nás vrhá späť o deväť mesiacov a v niektorých ohľadoch nerešpektuje realitu," citoval ministra vnútra Reuters.

Líder Sas Richard Sulík sa k téme vyjadril prostredníctvom svojo facebookového profilu. Uvádza na ňom, že vnucovať členským krajinám migrantov cez povinné kvóty je ignorovaním vôle občanov. Pokutovať krajiny sumou 250 000 eur za každého neodobratého migranta označil za zvrhlosť. Dodal, že SaS je zásadne proti tomuto návrhu.

Nemecká vláda naopak návrh reformy azylového systému v Európe privítala. "Balík návrhov ide správnym smerom," povedal hovorca kabinetu Steffen Seibert. Dokumenty chce ale Berlín ešte podrobne preskúmať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.