Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.04.2016, 14:10

Minister zdravotníctva Drucker: Košická chobotnica mi na dvere nezaklopala

"Ja sa chcem obklopiť ľuďmi so silnou morálkou, korupcia totiž pramení aj z jej nedostatku," povedal Drucker.

Minister zdravotníctva Drucker: Košická chobotnica mi na dvere nezaklopala
Zdroj: TASR/Štefan Puškáš

Košická a ani žiadna iná chobotnica ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi (nominant Smeru-SD) na dvere nezaklopala. Nemyslí si ani, že sa tak stane. Povedal to dnes Drucker v rozhlasovej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Minister nevraví, že v zdravotníctve neexistujú ekonomické záujmy. Či ale bude korupcia v systéme, záleží podľa neho aj od morálky.

Pozrite si rozhovor s Druckerom v HNtelevízii o tom, aj o tom čo si myslí o kauzách v zdravotníctve:

"Ja sa chcem obklopiť ľuďmi so silnou morálkou, korupcia totiž pramení aj z jej nedostatku," povedal. Ak podľa neho v systéme zdravotníctva dôjde k pochybeniu, potrestá to. Neefektivita v zdravotníctve podľa neho pramení aj zo zlyhania ľudského zdroja.

Drucker by chcel efektivite v systéme napríklad napomôcť i zadefinovaním diagnosticko-liečebných postupov, predefiníciou počtu lôžok v zariadeniach či centralizáciou nákupov. Predraženosť vidí napríklad v špeciálnom zdravotníckom materiáli. "Nedostatok peňazí v systéme nie je len o miere zlodejiny, ale aj o nedostatku pravidiel," zdôvodnil.

Drucker by chcel oddlžovať nemocnice. S ministerstvom financií už pripravuje rámec, akou formou k tomu pristúpiť. Otázka však podľa neho je, čo bude na druhý deň, ak sa dlhy nemocníc splatia. Chce sa bližšie pozrieť na to, prečo nemocnice dlhy tvoria. "A opäť to nie je iba zlodejina, ale je to iba o nejakej miere neefektivity," povedal. Nemocnice sa v minulosti oddlžovali trikrát.

Člen parlamentného zdravotníckeho výboru Marek Krajčí (OĽaNO-NOVA) ministrovi fandí. S jeho zámermi zefektívniť zdravotníctvo súhlasí. Je zvedavý, čo všetko dokáže urobiť počas 100 dní vo funkcii.

Podľa neho je tiež potrebné predefinovať počet lôžok. V rámci oddlžovania nemocníc uviedol, že musí byť dobre nastavený systém. "Aby nešlo len o nejakú nenávratnú finančnú pomoc," zdôraznil s tým, že ak k oddlžovaniu dôjde, musí byť na Slovensku kvalitná dobrá sieť a dobre fungujúci DRG systém, pretože ten zadefinuje, ktorá nemocnica na čo má.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.