Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.08.2021, 13:50

Korčok žiada najvyšších predstaviteľov Maďarska, aby rešpektovali Slovensko. Kollár ministra podporil

Minister zahraničia Ivan Korčok oukázal na tohtotýždňovú účasť a vyjadrenia maďarského predsedu parlamentu Lászlóa Kövéra na odhalení pamätníka vysídleným Maďarom v Šamoríne.

Korčok žiada najvyšších predstaviteľov Maďarska, aby rešpektovali Slovensko. Kollár ministra podporil
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Spôsob, akým najvyšší maďarskí predstavitelia neustále otvárajú historické otázky, je v rozpore s deklarovanou snahou Maďarska o dobré bilaterálne vzťahy so Slovenskom.

Korčok: Som rozčarovaný

Uviedol to minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS). Poukázal pritom na tohtotýždňovú účasť a vyjadrenia maďarského predsedu parlamentu Lászlóa Kövéra na odhalení pamätníka vysídleným Maďarom v Šamoríne. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

"Som rozčarovaný z toho, že z Budapešti neustále počúvame na našu adresu odkazy a poučenia týkajúce sa spoločnej histórie. Rozhodne však odmietam to, že druhý najvyšší predstaviteľ Maďarska má potrebu prísť prezentovať svoje videnie histórie priamo na Slovensko," vyhlásil Korčok

Pripomenul, že aj oficiálni predstavitelia SR majú možnosť prezentovať postoj Slovenska k minulosti vrátane historickej úlohy Maďarska. "Napriek tomu to nerobíme, a už vôbec nie na podujatiach na území Maďarska. Nerobíme to z rešpektu voči Maďarsku, ale aj preto, lebo povojnové usporiadanie je raz a navždy uzavretá téma a naše vzťahy chceme orientovať na súčasnosť a budúcnosť. Jej súčasťou je aj dnešný zmier s našimi spoluobčanmi maďarskej národnostnej menšiny," pripomenul šéf slovenského rezortu diplomacie.  

Minister preto požiadal maďarských predstaviteľov, aby "vážili slová, tento zmier nenarúšali a rešpektovali Slovenskú republiku ako rovnocenného partnera".

Kollár vyjadril Korčokovi podporu

Zahraničnú politiku máme jednotnú, a preto ja, ako predseda parlamentu, aj celé hnutie SME RODINA stojíme za dnešným vyjadrením ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí," uviedol v reakcii Boris Kollár.

Šéf parlamentu tak vyjadril znepokojenie nad tým, že sa zo strany najvyšších maďarských predstaviteľov otvárajú historické témy, ktoré sú už dávno uzatvorené. Rovnako negatívne vníma aj vyjadrenia predsedu parlamentu Lászlóa Kövera na odhalení pamätníka vysídleným Maďarom v Šamoríne 2. augusta 2021. „Bol by som veľmi rád, ak by sa maďarská strana v týchto témach riadila zdržanlivosťou, tak ako aj Slovenská republika. Maďarsko je naším strategickým partnerom, vzájomný rešpekt a úcta je nevyhnutná na udržiavanie dobrých vzťahov našich krajín“, doplnil Kollár.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.