Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.08.2021, 08:45 Aktualizované dňa 04.08.2021 o 10:46

Aj jeho krivá výpoveď mala spustiť vlnu zatýkaní. Súd Dömötörovi schválil dohodu o vine a treste

Verdikt je právoplatný a nie je možné sa voči nemu odvolať. Csabu Dömötöra zároveň sudca prepustil z väzby na slobodu.

Aj jeho krivá výpoveď mala spustiť vlnu zatýkaní. Súd Dömötörovi schválil dohodu o vine a treste
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Sudca Okresného súdu Bratislava III Juraj Kapinaj odsúdil svedka v policajných kauzách. Csabu Dömötöra na podmienečný trest odňatia slobody vo výške 32 mesiacov. Podmienečný trest je podľa schválenej dohody vo výmere piatich rokov.

Sudca schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavrel prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave s obvineným.

Vzdal sa práva na riadny proces

Verdikt je právoplatný a nie je možné sa voči nemu odvolať. Dömötöra zároveň sudca prepustil z väzby na slobodu. Ani on, ani jeho obhajca, ani prokurátorka sa po zasadnutí k schválenej dohode nevyjadrili.

"Sudca OS Bratislava III schválil predloženú dohodu o vine a treste medzi prokurátorom KP v Bratislave a s obvineným Csabom D. Navrhovaný trest považoval za primeraný, preto rozhodol o schválení tejto dohody a uložil obvinenému primeraný podmienečný trest a zároveň rozhodol o jeho prepustení z väzby na slobodu," povedal krajský prokurátor v Bratislave Rastislav Remeta.

Dömötör sa teda vzdal práva na riadny proces a dobrovoľne sa priznal, že spáchal uvedené zločiny. Podľa prokuratúry sa dopustil činu, keď ho na krivú výpoveď nahovoril obvinený svedok podnikateľ Peter Petrov s tým, že získa nenáležitú výhodu.

Krivej výpovede sa mal dopustiť v roku 2020 v priestoroch Prezídia Policajného zboru pred vyšetrovateľom. Na ďalšom stretnutí sa zúčastnil aj ďalší obvinený svedok - takáčovec Matej Zeman, bývalý šéf Kriminálneho spravodajstva Finančnej správy Ľudovít Makó a nebohý bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby František Böhm.

Po zvyšných pátrajú

Sudca Kapinaj rozhodoval v stredu najskôr na neverejnom zasadnutí. Potom však procesné strany súhlasili so skrátením lehoty na verejné zasadnutie. Súd pristúpil k rozhodovaniu na verejnom zasadnutí o návrhu na dohodu o vine a treste.

​Prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave podal na tento súd návrh na schválenie dohody o vine a treste na Dömötöra pre zločin krivej výpovede a krivej prísahy koncom júla.

Súd vzal Dömötöra, obvineného z kauzy údajného manipulovania vyšetrovaní Národnej kriminálnej agentúry 23. júla do väzby. Je jedným z trojice obvinených svedkov v mediálne známych policajných kauzách. Po takáčovcovi Zemanovi a podnikateľovi Petrovi vyhlásili pátranie.

Svedectvá Dömötöra a Zemana spustili veľké zatýkanie. Ako prví skončili vlani v septembri v putách Makó s Böhmom, ktorí neskôr ako kajúcnici prehovorili o nekalom konaní množstva bývalých funkcionárov bezpečnostných zložiek či významných podnikateľov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.