Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.04.2016, 00:00

Fico 3.0: program očami odborníkov

Nová vláda si toho zaumienila veľa. Chce zavádzať nové odvody či učiť na školách o extrémizme.

Fico 3.0: program očami odborníkov

Farmári, obchodníci, dopravcovia či učitelia. Pre tých všetkých nachystala vláda novinky, ktorými im chce „zľahčiť“ život. Niektoré z plánovaných opatrení označujú odborníci za to najlepšie, s čím mohla prísť. Ďalšie však už teraz evokujú diery a sú len náplasťami na problémy, ktoré by si podľa nich vyžadovali omnoho radikálnejšie riešenia. Hospodárske noviny oslovili odborníkov, čo si myslia o receptoch tretej Ficovej vlády:

Osobitný odvod pre veľké obchodné reťazce
Radovan Ďurana, analytik INESS
Podpora podnikateľského prostredia neznamená, že jednému zoberiete a druhému dáte. Znamená to, že vytvoríte také podmienky, ktoré nikomu nebránia rozvíjať svoj obchodný nápad. Takýto spôsobom sa vláda stavia do pozícia, že rozhoduje o tom, ktorý typ zámeru je výhodnejší a správnejší, a ktorý nie. To je však veľká chyba, pretože vláda nemá kapacity a schopnosti rozhodovať o tom, ako má trh vyzerať. Vláda by skôr konečne mohla začať rozlišovať medzi veľkou firmou a firmou do 20 zamestnancov, ktoré by mohla zvýhodniť tým, že by cenu regulácii, poplatkov a daňových zaťažení pre nich znižovala. Ak má dostatočné dobré dôvody na to, aby veľké firmy aj naďalej regulovala, tak nech tak robí. Ale nemalo by sa to diať na báze redistribúcie bohatstva. Firmy by nemali byť pokutované za to, že sa im podarilo narásť a obsluhovať vo veľkom zákazníkov.

Protischránkový zákon
Andrej Leontiev, partner advokátskej kancelárie Taylor Wessing
V novom protischránkovom zákone máme šancu veľa chýb, ktoré boli pôvodne vytýkané novele o verejnom obstarávaní, odstrániť. Problémom bolo totiž to, že pôvodný zákon bol postavený iba na čestných vyhláseniach – a nikto nevedel odkontrolovať, kto je konečný užívateľ výhod (skutočný vlastník schránky, pozn. red.). Nebolo to plošné, týkalo sa to iba verejného obstarávania. No práve tieto nedostatky by mal nový protischránkový zákon odstrániť. Napríklad tak,

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.