Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.08.2021, 16:29

SaS chce nájsť možnosť ako voliť z karantény, Hlas návrh rezortu vnútra odmieta

Hlas hovorí o povinnosti vlády postarať sa o to, aby volebné právo každého občana bolo zabezpečené aj počas pandémie.

SaS chce nájsť možnosť ako voliť z karantény, Hlas návrh rezortu vnútra odmieta
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Strana SaS je pripravená na diskusiu o hľadaní možností, ako umožniť voliť aj občanom nachádzajúcim sa v karanténe.

Opozičný Hlas-SD odmieta novelu volebného zákona z dielne ministerstva vnútra. Hovorí o obmedzovaní základného práva ľudí slobodne voliť. Strany tak reagovali na návrh novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva.

"Nechceme nikoho obmedzovať na jeho volebnom práve, a preto si myslíme, že o tejto téme by mala najskôr prebehnúť široká verejná diskusia. S otvorením volebného zákona by sme však zároveň radi konečne doriešili zjednodušenie voľby zo zahraničia či zavedenie dvojkolovej voľby pre budúcoročné komunálne a regionálne voľby," uviedol podpredseda SaS a štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus. Hovorí o kľúčovej zmene tohto volebného obdobia.

Hlas-SD tvrdí, že rozumie potrebe ochrany verejného zdravia, očakáva však odbornú diskusiu a posúdenie situácie kompetentnými orgánmi. Navrhovaná zmena legislatívy podľa strany vyvoláva otázniky.

"Preto veríme, že štát zabezpečí adekvátnou cestou ústavou garantované volebné právo pre všetkých svojich občanov a nebude takýmto spôsobom deliť ľudí na dve kategórie. Siahať na volebné právo jednotlivca je neprípustné," podčiarkla strana.

Hovorí o povinnosti vlády postarať sa o to, aby volebné právo každého občana bolo zabezpečené aj počas pandémie.

Rezort vnútra v reakcii na viaceré interpretácie navrhovanej novely tzv. volebného zákona zdôraznil, že sa ňou nemenia pravidlá, pokiaľ ide o prekážky vo výkone volebného práva.

Reagoval tak aj na tvrdenie poslanca Sme rodina Petra Pčolinského, ktorý napísal, že novela umožní vylúčiť z volieb všetkých, ktorí nie sú zaočkovaní. Rezort hovorí o šírení dezinformácií.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.