Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.08.2021, 16:01 Aktualizované dňa 03.08.2021 o 16:10

Slovensko ovládla delta. Koncom júla už tvorila väčšinu nových prípadov

Jednotlivé vzorky skúmajú v laboratóriách Úradu pre verejné zdravotníctvo.

Slovensko ovládla delta. Koncom júla už tvorila väčšinu nových prípadov
Zdroj: TASR

Na Slovensku počas júla začal dominovať delta variant koronavírusu. Vyplýva to z analýz vzoriek, ktoré vykonali laboratória Úradu pre verejné zdravotníctvo.

Delta nabrala prevahu postupne počas mesiaca a na jeho konci už dominovala. 

"Zo 181 úspešne sekvenovaných vzoriek bol delta variant potvrdený v 112 prípadoch, alfa variant v 66 a zvyšok tvorili iné variant," informuje rezort zdravotníctva o vzorkách z 22. júla. 

“Vo vzorkách sekvenovaných o päť dní neskôr bol delta variant potvrdený už v 75 prípadoch, z toho u jednej vzorky sa potvrdil aj delta variant nesúci navyše ďalšiu špecifickú mutáciu. Alfa variant bol potvrdený v 12 prípadoch,” uviedla laboratórna diagnostička a molekulárna biologička na Úrade verejného zdravotníctva Anna Kaliňáková s tým, že na sekvenovanie bolo určených 96 vzoriek, z toho úspešne osekvenovaných bolo 87.

Celkovo počas júla u nás identifikovali 293 prípadov delty, sekvenovaných bolo počas júla približne 60 percent všetkých pozitívnych vzoriek.

​Hlavný hygienik Ján Mikas v tejto súvislosti vyzval ľudí, aby dodržiavali platné opatrenia, čo znižuje riziko šírenia. Pomôže podľa neho aj očkovanie. 

"Očkované osoby sú chránené pred život ohrozujúcimi stavmi. Vzhľadom na rýchlosť šírenia delta variantu môže na význame naberať komunitné šírenie medzi neočkovanými osobami," uzavrel Mikas.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.