Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

O monitorovacie náramky je dnes slušný záujem a nosiť by ho chceli Dušan Kováčik či Vladimír Pčolinský. Aktuálne „zdobí“ nohu bývalej štátnej tajomníčke Monike Jankovskej. Koľko týchto zariadení je v súčasnosti nasadených?
Aktuálne monitorujeme 368 osôb a od spustenia v roku 2016 bola mimo väzenstva nariadená kontrola technickými prostriedkami už v 1 168 prípadoch. Využitie sa tak každým rokom zvyšuje. Aj vlani počas pandémie bolo relatívne vysoké a predpokladám, že sa bude rovnako zvyšovať aj tento rok.

Komu sa monitorovacie zariadenie nasadzuje?
Využívame ho už v prípravnom konaní, pri obvinených osobách, keď sa ním nahrádza väzba, teda umožňuje im pobyt na slobode, kým v danej veci nepadne rozhodnutie. Takisto sa elektronický monitoring využíva pri odsúdených, ktorým bol uložený nejaký trest bez odňatia slobody a zároveň bola nariadená kontrola, takzvaný trest domáceho väzenia, zákazu pobytu alebo povinnosti či tiež zákazy, ktoré musia dodržiavať počas skúšobnej lehoty v podmienke. Znamená to, že súd zváži, či pri pobyte obvineného alebo odsúdeného mimo väzenia je potrebné alebo vhodné monitorovať jeho pohyb a prítomnosť na nejakom mieste.

Je viac druhov monitoringu obvinených či odsúdených?
Monitoring sa využíva viacerými spôsobmi. Podľa toho sa určuje konkrétna kontrola, ktorá sa použije. Máme režim prítomnosti, ktorý sa využíva napríklad priamo v domácom väzení alebo tiež pri podmienečných odkladoch a prepusteniach, keď súd môže odsúdenému určiť povinnosť pohybovať sa v obydlí či na konkrétnom mieste.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.