Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.08.2021, 11:00

Boris Kollár pre HN: Kovařík už druhýkrát fatálne zlyhal. Ja by som takého človeka ani v bufete nezamestnal

  • V rozhovore s predsedom parlamentu a Sme rodina Borisom Kollárom sa dozviete:
  • Prečo tak rázne odmieta zvýhodňovanie zaočkovaných oproti nezaočkovaným.
  • Či sa neobáva toho, že na jeseň udrie opäť silno pandémia.
  • Ako by riešil situáciu, keď protestujúci zabklokujú dôležitú komunikáciu a nepustia ani sanitky.
  • A ako sa zachová, ak nenájde v koalícii podporu pre návrh na výstavbu nájomných bytov.

Sme štyri mesiace od krízy, počas ktorej ste si stanovili päť požiadaviek. Väčšina z nich doteraz nebola splnená. Upustili ste od nich?
Neupustil. Tá najdôležitejšia vec, čiže 150 miliónov pre gastro a cestovný ruch, sa nám podarila. Akurát v tomto čase dostávajú kompenzáciu tí, ktorí o ňu požiadali. Mám hlásenia aj od podnikateľov, že je to naplnené. Aj vďaka tomu a kurzarbeitu prežil tento sektor. Druhá najdôležitejšia vec bola príspevok pre deti. To je stále otvorené. Otvorili sme kvôli tomu rozpočet a hlasovali za jeho zmenu. Je alokovaných do 120 miliónov, len sa dohadujeme, či to má byť 150 eur pre všetky deti alebo 200 eur pre rodiny, ktoré majú do nejakej výšky príjmu. Napríklad ak je príjem do 1 400 či 1 500 eur na štvorčlennú rodinu, v takom prípade by dostali 200 eur na každé dieťa. Riešime to, ale bohužiaľ do toho prišli dovolenky. Takže otázka nie je, či to vyplatíme, ale ako, v akej forme, výške a koľkým deťom. Buď to bude 750-tisíc detí pri rodinách do istej výšky príjmu, alebo úplne všetkým deťom.

Stále sú to len dve z piatich požiadaviek. Mali ste tam aj odklad splátok úverov alebo odklad výkonu exekúcie.
Bavili sme sa aj o odklade splátok úverov. Zistili sme, že nie je enormný výpadok a je to len na úrovni asi jedného percenta. Tým by sme nikomu nepomohli, lebo banky neevidujú, že by ľudia mali v tomto zásadný problém. Bol som ochotný to škrtnúť, lebo by sa to minulo účinkom, ale riešili sme exekúcie. Tam sme našli výhodnejší variant, ktorý pripravujeme s ministerstvom spravodlivosti. Budeme znižovať výšku sumy, ktorú môže exekútor strhnúť zo mzdy alebo z dôchodku. Ak dnes niekto mal príjem tisíc eur a dostal sa do exekúcie, vedeli ho vykostiť až na 200 eur a celých 800 eur mu zobrali. Taký človek nevedel vyživiť rodinu. Tam by sme išli možno na úroveň 750 eur, ktoré by mu zostali, a 250 eur by exekútor mohol zobrať. Je to dobrá správa aj pre dôchodcov. Hranica sa upraví, aby nemuseli živoriť a chodiť pomaly po kontajneroch. Pripravujeme na jeseň s pani ministerkou aj veľkú exekučnú amnestiu. Keď vyvstane problém a buchne nám tu pandémia, potom budeme tlačiť aj na tých päť respirátorov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.