Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.07.2021, 14:03 Aktualizované dňa 31.07.2021 o 14:22

Rozhodnutie Ústavného súdu je v platnosti. Očkovaní prvou dávkou musia do karantény

Ľudia, ktorí dostali len prvú dávku vakcíny sa už karanténe nevyhnú.

Rozhodnutie Ústavného súdu je v platnosti. Očkovaní prvou dávkou musia do karantény
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Rozhodnutie Ústavného súdu, ktoré zrušilo časť vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva o podmienkach vstupu na Slovensko, vyšlo v zbierke zákonov a vstúpila tak do platnosti.

​Dnešným dňom tak prestala platiť výnimka z karantény po vstupe na Slovensko pre osoby zaočkované prvou dávkou vakcíny proti covidu. 

Tie mohli doposiaľ ukončiť karanténu hneď po obdržaní negatívneho výsledku testu. Teraz musia tieto osoby nastúpiť na karanténu a ukončiť ju môžu PCR testom najskôr na piaty deň.

"Ústavný súd zverejnením uznesenia pozastavil časť paragrafu 9 vyhlášky ÚVZ SR č. 231 o prechodnom ustanovení pre osoby po prvej dávke vakcíny, ktorú absolvovali do 9. júla. Pôvodne mohli ukončiť karanténu hneď v prvý deň po obdržaní negatívneho výsledku testu na COVID-19. Toto prechodné obdobie malo platiť do pondelka 2. augusta, zverejnením uznesenia Ústavného súdu SR však prestalo platiť už v sobotu,“ vysvetlil Marek Eliáš z komunikačného odboru ÚVZ SR.

Spomínaná výnimka bola v uznesení ÚVZ chápaná ako dočasná a jej platnosť mala skončiť 2. augusta.

Ústavný súd zverejnil opravné uznesenie vo štvrtok na svojom webe, k nadobudnutiu platnosti bolo potrebné zverejnenie v zbierke zákonov.

ÚS opravou pozastavil prvý odstavec paragrafu 9, týkajúci sa osôb, ktoré absolvovali prvú dávku vakcíny do 9. júla. Pôvodné uznesenie hovorilo o pozastavení celého paragrafu 9 spomínanej vyhlášky, čo by sa dotklo aj pendlerov a detí od 12 do 18 rokov. V prípade týchto skupín platia ustanovenia vyhlášky.

O pozastavení účinnosti časti vyhlášky ÚVZ SR, ktorou sa upravuje aktuálny režim na hraniciach, rozhodlo plénum ÚS v utorok. Vyhlášku napadla opozícia, jej návrh prijal súd na ďalšie konanie v celom rozsahu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.