Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.07.2021, 13:25 Aktualizované dňa 30.07.2021 o 15:06

Epidemiológ: Tretia vlna bude epidémiou neočkovaných. Delta sa bude šíriť rýchlo ako veterná smršť

Epidemiológ Martin Pavelka hovorí, že určite bude potrebná aj tretia dávky vakcíny proti koronavírusu.

Epidemiológ: Tretia vlna bude epidémiou neočkovaných. Delta sa bude šíriť rýchlo ako veterná smršť
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Ministerstvo zdravotníctva spoločne s vládnym hnutím OĽaNO vyzývajú ľudí na očkovanie. Podľa rezortu je ešte stále čas dať sa zaočkovať predtým, ako začnú výraznejšie stúpať počty nakazených.

Epidemiológ ministerstva zdravotníctva Martin Pavelka upozorňuje na rastúce reprodukčné číslo. 

"Vírus je nebezpečnejší, riziko sa zvyšuje dvojnásobne pre každú vekovú kategóriu. Viac ľudí bude umierať na delta variant v kategórií neočkovaných," povedal v piatok na brífingu. 

Epidémia delta variantu bude podľa neho epidémiou neočkovaných. "Bude sa šíriť rýchlo ako veterná smršť," dodáva. 

"Čas očkovať sa stále existuje. Ešte stále môžeme stihnúť druhú dávku," uviedol Pavelka. Najvyšší nárast infikovaných sa očakáva po začiatku školského roka a po otvorení internátov. 

Delta postupe prichádza

Štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva Jana Ježíková uznáva, že ľudia sú z pandémie už unavení a pripomenula, že očkovanie je slobodnou voľbou.

"Delta variant tu postupne prichádza, 40 percent z testovaných vzoriek je práve delta variant. Ak necháme slobodu v očkovaní, musíme aj prevziať zodpovednosť a prijať iné opatrenia," uviedla Ježíková.

Opätovne poukázala na to, že vakcíny sú bezpečné a neboli vyvinuté narýchlo. Očkovacie látky tiež nie sú vyrábané z ľudských embryí.

"Rovnako nie je pravda, že očkovanie pozmení DNA človeka. Vakcíny toho nie sú schopné," uistila Ježíková.

Tretia dávka

Pavelka hovorí, že určite bude potrebná aj tretia dávky vakcíny proti koronavírusu. Dávať ju teraz však považuje za predčasné. 

"V budúcnosti bude treba aj tretiu dávku očkovania, ale v tomto čase je druhá dávka úplne postačujúca. Dôvodom je, že s očkovaním vo veľkom sa začalo v apríli a v máji na rozdiel od Izraela, kde očkovali vo veľkom v decembri minulého roka a v januári. Dávať teraz tretiu dávku by bolo priveľmi predčasné," vysvetlil.

​Epidemiológ zároveň varuje pred septembrovou návštevou pápeža na Slovensku. "Organizovať na vrchole tretej vlny akciu pre 350-tisíc ľudí je zlé," myslí si. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.