Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.07.2021, 22:41 Aktualizované dňa 30.07.2021 o 10:35

Žilinka zatiaľ nepodal návrh na disciplinárne stíhanie voči Lipšicovi, vo veci však koná

Generálny prokurátor v stredu kritizoval špeciálneho prokurátora.

Žilinka zatiaľ nepodal návrh na disciplinárne stíhanie voči Lipšicovi, vo veci však koná
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Generálny prokurátor Maroš Žilinka zatiaľ nepodal návrh na disciplinárne konanie voči špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi za jeho vyjadrenie pre médiá k uzneseniu Úradu inšpekčnej služby o vznesení obvinenia voči svedkom vo viacerých kauzách.

"Generálny prokurátor Maroš Žilinka vo veci koná, podrobnosti jeho postupu zatiaľ konkretizovať nebudeme," uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Rádio Slovensko včera informovalo, že generálny prokurátor podal návrh na disciplinárne stíhanie. 

Žilinka v stredu (28. 7.) kritizoval Lipšica za jeho vyjadrenia k uzneseniu Úradu inšpekčnej služby o vznesení obvinenia voči svedkom v kauze Očistec.

Podľa Žilinku bezprecedentne postupoval v rozpore so zákonným princípom zdržanlivosti prokurátora a spôsobom, ktorý neprispieva k zvyšovaniu dôveryhodnosti prokuratúry.

Ako zdôraznil, princíp zdržanlivosti platí pre všetkých prokurátorov. Myslí si, že Lipšic zabudol, že už nie je advokátom, ale špeciálnym prokurátorom.

Lipšic reagoval, že relevantné podozrenia týkajúce sa integrity vedených trestných stíhaní je potrebné preveriť.

"Malo by sa tak však diať len zákonným spôsobom a bez toho, aby bola verejnosť zavádzaná nepravdivými informáciami, čo sa malo diať v tomto prípade," poznamenal na sociálnej sieti.

Tvrdí, že v médiách boli opakovane zverejňované nepravdivé informácie, a preto považoval za povinnosť sa vyšetrovateľov a prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorí sú činní v týchto veciach, zastať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.