Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.07.2021, 19:58

Rozhodnutie Ústavného súdu k režimu na hraniciach najskôr pocítia prvoočkované osoby

Pendleri a osoby od 12 do 18 rokov zmeny v praxi zverejnením uznesenia v zbierke zákonov nateraz nepocítia.

Rozhodnutie Ústavného súdu k režimu na hraniciach najskôr pocítia prvoočkované osoby
Zdroj: TASR/František Iván

Zverejnením uznesenia Ústavného súdu v zbierke zákonov sa pozastaví účinnosť časti vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, ktorý obsahuje prechodné lehoty pre osoby po prvej dávke vakcíny, ktorú absolvovali do 9. júla, pendlerov a osoby od 12 do 18 rokov.

Informovala o tom hovorkyňa úradu Daša Račková v súvislosti so zverejneným uznesením súdu na jeho oficiálnom webe, ktoré sa týka vyhlášky upravujúcej režim na hraniciach.

"V praxi tak zmeny zverejnením uznesenia v zbierke zákonov pocítia najskôr "prvoočkované osoby", ktorým by prechodné obdobie končilo 2. augusta," uviedla Račková. Uznesenie zatiaľ ÚS zverejnil na svojom webe, v zbierke zákonov nevyšiel.

Režim na hraniciach 

Pendleri a osoby od 12 do 18 rokov zmeny v praxi zverejnením uznesenia v zbierke zákonov nateraz nepocítia.

"Otázka režimu na hraniciach pre osoby od 12 do 18 rokov a pendlerov bude predmetom ďalších rokovaní," vysvetlila Račková.

ÚVZ SR informuje, že do momentu zverejnenia uznesenia ÚS SR v zbierke zákonov stále platí súčasný režim na hraniciach. "Prosíme občanov, aby pri prekračovaní hraníc rešpektovali pokyny kontrolných zložiek," doplnila hovorkyňa ÚVZ SR.

Chyba v uznesení 

Televízia Makíza však informovala o tom, že Ústavný súd vo svojom uznesení k režimu na hraniciach spravil chybu. 

Ústavný súd pozastavil len časť týkajúcu sa osôb, ktoré absolvovali prvú dávku vakcíny do 9. júla. Informovala o tom televízia Markíza, ktorej to potvrdil tlačový a informačný odbor Kancelárie ÚS SR. Súd plánuje vo štvrtok zverejniť opravné uznesenie.

Ústavný súd pozastavil paragraf 9 spomínanej vyhlášky, ktorý obsahuje tri odseky upravujúce režim pre zaočkovaných prvou dávkou, pre pendlerov a pre deti.

Pôvodné uznesenie hovorí o pozastavení všetkých troch odsekov. Ústavný súd podľa televízie Markíza priznal chybu s tým, že pozastavenie vyhlášky sa týka len odseku o režime pre ľudí s jednou dávkou vakcíny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.