Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.07.2021, 18:58

Nad Sencom sa sformovali oblaky mammatus, v noci hrozia silné búrky

Výstraha prvého stupňa pred búrkami platí pre celé územie Slovenska, okrem pár okresov na východe krajiny.

Nad Sencom sa sformovali oblaky mammatus, v noci hrozia silné búrky
Zdroj: Pixabay/WikimediaImages

Slovenský hydrometeorologický ústav varuje, že večer, v noci aj vo štvrtok dopoludnia budú na väčšine územia Slovenska intenzívne búrky. Informujú o tom meteorológovia na sociálnej sieti.

O tom svedčia aj oblaky typu mammatus, ktoré sa sformovali na Sencom. Tie sú často predzvesťou silnej búrky. 

"Zvlnený studený front prinesie v najbližších hodinách nad naše územie prehánky a búrky, prechodne i dážď. Niekoľko sa už v týchto chvíľach blíži z Česka a Rakúska na krajný západ Slovenska," uviedli meteorológovia. Ako tvrdia, môžu priniesť silný nárazový vietor, krúpy a prívalový dážď.

Zdroj: HN/Lucia Kišová

​SHMÚ preto vydal v niektorých okresoch Bratislavského, Trenčianskeho a Trnavského kraja výstrahu druhého stupňa pre búrkami, ktorá platí od 19.00 do 22.00 h.

Zdroj: SHMÚ

​V týchto lokalitách je zvýšená pravdepodobnosť výskytu silných búrok s krúpami, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

"S búrkami môžu byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi 30 - 50 milimetrov a nárazy vetra s rýchlosťou 70 až 85 kilometrov za hodinu," dodali meteorológovia.

Výstraha prvého stupňa pred búrkami platí pre celé územie Slovenska, okrem pár okresov na východe krajiny.

V okresoch Malacky, Pezinok, Bratislava a Senec zároveň platí prvý stupeň hydrologickej výstrahy pred prívalovou povodňou.

"Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity," uviedli meteorológovia. Výstraha platí do 20.30 h.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.