Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.07.2021, 14:44

Matovič konečne dostal Sputnik. Ruskú vakcínu démonizovali dezoláti, tvrdí

Prvú dávku Sputniku V doteraz dostalo 15 300 ľudí. "Zaštepený" bol v pondelok aj minister financií Igor Matovič.

Igor Matovič
Zdroj: TASR/J. Novák

Minister financií Igor Matovič včera dostal prvú dávku ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V, informoval o tom na sociálnej sieti. 

"Síce po 26 dňovom čakaní na termín, ale mám už včeličku za sebou," napísal Matovič. 

"Na klinike cudzokrajných chorôb ňou zaočkovali vyše 8-tisíc ľudí a mali minimum vedľajších účinkov a žiadne závažné. A ak by dezoláti v politike, v ŠÚKL a médiách Sputnika nedémonizovali, mohli sme mať ním dnes zaočkovaného polmilióna ľudí tak ako Maďari," uviedol.

Dodal, že na očkovanie sa prihlásil 30.júna, teda posledný deň pred tým, než sa registrácia na Sputnik uzavrela. Pozvánka na včerajšok mu následne mala prísť 21.júla o 12:42.

Zdroj: FB/Igor Matovič

​Matovič v stredu krátko popoludní tvrdil, že termín na prvú dávku ešte nedostal. "Pripadá mi to dosť pofidérne. Uvidíme, či príde skôr, ako exspiruje vakcína," povedal vtedy. 

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský však v rozhovore pre Konzervatívny denník Postoj uviedol, že Matovič termín dostal a správa mu bola odoslaná ešte v stredu ráno. 

Do konca júla

Prvú dávku Sputniku V doteraz dostalo 15 300 ľudí, obe dávky 11 010 ľudí. 

Na prvú dávku je v súčasnosti v Čakárni zaregistrovaných 484 záujemcov, na druhú ich čaká 5735.

Podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva Zuzany Eliášovej by mali termíny dostať do konca júla, čo je termín, dokedy majú byť očkovacie látky určené na prvý vpich spotrebované. 

Očkovanie Sputnikom bude aj druhou dávkou ukončené do konca prázdnin, to je totiž termín exspirácie posledných ampuliek.

"Spolu máme 40-tisíc dávok vakcíny Sputnik V, to znamená maximálne pre 20-tisíc ľudí," povedala Eliášová.

Dlhý konflikt 

Ruská látka sa stala jablkom sváru medzi Matovičom a Lengvarským už krátko po zložení kabinetu Eduarda Hegera.

Nový minister zdravotníctva kauzu zdedil po svojom predchodcovi a trvalo viac ako dva mesiace, kým sa s ňou vyrovnal.

Očkovanie povolil až v júni, pretože sa čakalo na laboratórne testy a súhlas ruskej strany.

Problém bol aj s platbou za ampulky, ktorá bola odoslaná po termíne splatnosti ešte za čias ministrovania Mareka Krajčího.

Menší záujem 

Matovič sa počas zúriacej druhy vlny pandémia koronavírusu  rozhodol zakročiť a Sputnik na Slovensko doviezol aj bez súhlasu koaličných partnerov. 

"Keď to zase bude niekomu prekážať, že som tajne rokoval s ruskou stranou, tak sa ospravedlňujem. Je to obrovský úspech," povedal ešte v čase, kedy zastával premiérku stoličku.

Matovič vtedy argumentoval tým, že veľká čas populácia, podľa jeho odhadov pol milióna, by sa chcela dať zaočkovať len ruskou vakcínou. 

Záujem o očkovanie sa však ukázal byť podstatne nižší, počet zaočkovaných prvou dávkou prekročil 15-tisíc. 160-tisíc dávok, ktorým sa blížil dátum exspirácie, nakoniec od Slovenska odkúpilo naspäť Rusko. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.