Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.04.2016, 00:00

Opozícia zabrzdí dlhovú brzdu

Nová vláda sa chystá meniť ústavný zákon o dlhovej brzde. Podporu opozičníkov nemá.

Opozícia zabrzdí dlhovú brzdu
Zdroj: Ľubomír Kotrha

Plán novej vlády stroskotal skôr, ako sa vôbec stihol dostať do pléna. Koaliční lídri si v programovom vyhlásení predsavzali zmeniť zákon o dlhovej brzde. Keďže ide o ústavný zákon, potrebujú podporu opozície. A tá chýba. „Je to len ďalší spôsob, ako zvyšovať dlh,“ odkázali sulíkovci. Podporu nenájde vláda ani u ďalších politikov. Podľa nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého si chce vláda zmenou zákona vytvoriť väčší priestor na míňanie.

Hrozia špekulácie investorov
Dlhová brzda slúži ako „poistka“. Jej cieľom je pod hrozbou sankcií zabrániť, aby sa Slovensko prehnane zadlžovalo. Tretia Ficova vláda chcela zákon o dlhovej brzde zmeniť tak, aby mohla „vyrobiť“ vyšší dlh. Dosiahnuť sa to malo podľa vládneho programu tým, že sa sankčné pásma dlhovej brzdy naviažu na čistý dlh. Teraz sa rátajú z hrubého dlhu.

„Vláda dáva týmto signál, že dlhové obmedzenia sa jej zdajú príliš prísne pod zásterkou metodologických formuliek,“ myslí si analytik Inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Zmena by sa výrazne dotkla Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity. Tá by musela každý mesiac zverejňovať objem prostriedkov na účtoch bánk. Ide pritom o veľmi citlivé čísla, hovorí analytik Tatra banky Juraj Valachy. „Mohlo by sa to v horších časoch veľmi vypomstiť. Investori budú vidieť, že štát má málo na účtoch a okamžite by to využili,“ dodal.

Výni

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.