Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.04.2016, 11:21

Kiska získal Pečať európskeho lídra. Za podporu Bosny a Hercegoviny

Kiska získal Pečať európskeho lídra. Za podporu Bosny a Hercegoviny
Zdroj: Prezident.sk

Slovenský prezident Andrej Kiska získal ocenenie "Pečať európskeho lídra" za podporu Slovenska Bosne a Hercegovine na jej ceste do Európskej únie. Prevzal si ho v pondelok v Mostare na jubilejnom 15. odovzdávaní cien Večernjakov pečat. TASR o tom dnes informovalo Tlačové oddelenie Kancelárie prezidenta SR.

Kiska v príhovore potvrdil pokračovanie podpory Slovenska integračným ambíciám Bosny a Hercegoviny.

"Je dôležité mať priateľov a podporovateľov, ktorí za vami stoja. Ktorí vám pomôžu prekonať problémy a pády. Ktorí vás povzbudia, aby ste sa nevzdávali. Nie ste sami a nikdy nebudete, pokým si budete podporu vážiť," uviedol.

V rámci návštevy tejto balkánskej krajiny sa Kiska stretol aj s členmi Predsedníctva Bosny a Hercegoviny, s chorvátskou prezidentkou Kolindou Grabarovou-Kitarovičovou a s prezidentom Čiernej Hory Filipom Vujanovičom. Bosna predložila 15. februára formálnu žiadosť svojej krajiny o členstvo v Európskej únii. Podľa Bruselu však musí vykonať ešte množstvo reforiem, aby EÚ podanú žiadosť aspoň zvážila.

Sarajevo chcelo požiadať o členstvo v EÚ už viackrát, avšak európska dvadsaťosmička zakaždým vyhlásila, že na to, aby sa Bosna mohla stať kandidátom na vstup do eurobloku, musí zlepšiť svoje hospodárstvo, právny systém, rešpektovanie práva, verejnú správu a politické inštitúcie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.