Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.03.2016, 00:00

Amerika má „mopslíkov“

Každá veľmoc v celých ľudských dejín šírila svoje ideologické stereotypy do iných krajín a prostredníctvom tejto kultúrnej kolonizácie si ich podrobovala. Už Antonio Gramsci dobre vedel, že na nadvládu nestačí hrubá sila, ale je potrebná aj propaganda, manipulácia a ideová hegemónia.

V dnešnej ére v tejto oblasti po celom svete najsilnejšie pôsobia Spojené štáty americké, ktoré v kultúrnej oblasti presadzujú hodnoty typické pre odcudzenú americkú spoločnosť, a teda individualizmus, karierizmus či konzumerizmus.

V sociológii sa tomu procesu hovorí mcdonaldizácia, prípadne kokakolizácia. Rozhodne nejde o proces, ktorý by sa sústreďoval len na Slovensko, ale treba uznať, že v stredoeurópskych štátoch sa po roku 1989 vytvorila relatívne silná trieda proamerických ideologických aparátnikov, ktorí vnútorne opovrhujú všetkým tradične slovenským či tradične európskym, ak sa to vymyká anglosaským kultúrnym liberálnym vzorcom. V tomto procese amerikanizácie výdatne pomáha hollywoodsky filmový priemysel, oligarchizácia politiky, korporátne médiá aj ekonomická neoliberálna globalizácia. Podrobne som tieto procesy opísal v knihe Matrix kapitalizmu – blíži sa revolúcia?, ale úplne najpresnejšie ich analyzuje Noam Chomsky, azda najslávnejší americký ľavicový intelektuál.

Vojnová propaganda
Vždy keď USA vedú nejakú imperiálnu vojnu, proamerickí aparátnici sú zmobilizovaní, aby chránili americké z

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.