Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.03.2016, 00:00

Amerika má „mopslíkov“

Každá veľmoc v celých ľudských dejín šírila svoje ideologické stereotypy do iných krajín a prostredníctvom tejto kultúrnej kolonizácie si ich podrobovala. Už Antonio Gramsci dobre vedel, že na nadvládu nestačí hrubá sila, ale je potrebná aj propaganda, manipulácia a ideová hegemónia.

V dnešnej ére v tejto oblasti po celom svete najsilnejšie pôsobia Spojené štáty americké, ktoré v kultúrnej oblasti presadzujú hodnoty typické pre odcudzenú americkú spoločnosť, a teda individualizmus, karierizmus či konzumerizmus.

V sociológii sa tomu procesu hovorí mcdonaldizácia, prípadne kokakolizácia. Rozhodne nejde o proces, ktorý by sa sústreďoval len na Slovensko, ale treba uznať, že v stredoeurópskych štátoch sa po roku 1989 vytvorila relatívne silná trieda proamerických ideologických aparátnikov, ktorí vnútorne opovrhujú všetkým tradične sl

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.