Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.03.2016, 17:48

Kotleba bol v divadle. Predstavenie sa mu nepáčilo, tak ho v polovici zrušil

Hra Kováči bola zrušená vraj kvôli používaniu expresívnych výrazov. Kotleba sedel v hľadisku.

Kotleba bol v divadle. Predstavenie sa mu nepáčilo, tak ho v polovici zrušil
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Predstavte si, že sedíte v divadle a v polovici hry sa dozviete, že je okamžite zrušená. Oznámi vám to pani, o ktorej ste nikdy nepočuli. Zaskočení divadelníci sú nútení po niekoľkých vyhrážkach predstavenie ukončiť. Vraj kvôli expresívnym výrazom.

Nie, nejde o opis cenzúry z čias hlbokej totality. Stalo sa to v pondelok v Brezne. Tou paňou bola Marianna Kemková, pracovníčka odboru školstva Banskobystrického samosprávneho kraja. Príkaz vydal jej šéf, župan Marian Kotleba. Informácie priniesol na svojom facebookovom účte .týždeň. Expresívne výrazy mali vyplývať z kontextu inscenácie.

Zvláštne je, že išlo o predstavenie, ktoré si Kotleba sám objednal, a sedel počas neho v hľadisku. Hru si objednal, ako píše Denník N, k príležitosti oceňovania učiteľov.

Propagačný leták divadelného predstavenia Kováči

Táto absurdita sa udiala počas predstavenia Kováči Divadelného súboru Jána Chalupku mesta Brezno. Ide o súbor s takmer 100-ročnou tradíciou. Predstavenie režíroval Ľuboslav Majera, renomovaný režisér, profesor Akadémie umení v Banskej Bystrici a držiteľ mnohých ocenení za umeleckú tvorbu.

Župan Kotleba, po novom už aj poslanec Národnej rady, je často obviňovaný z vyznávania fašistickej či neonacistickej ideológie. On to však ostro odmieta a voči podobným obvineniam sa bráni dokonca aj žalobami. Paradoxne však podobné praktiky, ako je cenzúra umenia, boli v čase totalitných režimov bežnou praxou.

.kotleba nechal v polovici zrušiť divadelné predstavenie!Náš reportér Andrej Bán získal z overeného zdroja informáciu,...

Posted by .týždeň on 15. marec 2016

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.