Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.03.2016, 16:49

Kto volil Kotlebu? Každý piaty má vysokú školu

Kotlebovci majú vo svojej voličškej základni dva piliere: chudobnejšie regióny a prvovoličov. Pre HNonline.sk ich pomenoval politológ Tomáš Koziak. 

Kto volil Kotlebu? Každý piaty má vysokú školu

"Na východe Slovenska je skutočný problém s bezpečnosťou a aj so sociálne neprispôsobivou časťou obyvateľstva. Na niektorých miestach ľudia nemajú pocit bezpečia, a preto siahajú po radikálnejších riešeniach a chcú nahradiť štát, ktorý zlyhal," hovorí Koziak.

Dáta z exit pollov, ktoré pre TV Markíza pripravila agentúra Focus, však tiež poukazujú na zaujímavé fakty. Rozdeľujú voličov podľa vzdelania a výsledky sú prekvapivé. Vyše 54 percent voličov Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko má stredoškolské vzdelanie s maturitou. Ďalších 20 percent má dokonca vysokoškolské vzdelanie. A skoro polovica jeho voličov udala dva dôvody, prečo ho volia: štátne záujmy a antikorupčný program.
Ďalším typickým voličom je mladý človek, ktorý je náchylný voliť radikálne riešenia a nedokáže chápať súvislosti."Tu, pri prvovoličoch je zreteľne vidieť, aké máme problémy v školstve a vo vzdelávaní. Zlyhávajú osnovy a občas nedotiahnu prácu ani učitelia," vysvetľuje Koziak. Mladým ide v prvom rade o šou a formu, nie o obsah. A zjednodušený a protestný spôsob komunikácie im vyhovuje.
Silu získal Kotleba podľa politológa aj v diskusiách, ktoré sa nedali posledné dva týždne merať prieskumami. Dokázal v nich vzbudiť pocit, že je krvnou skupinou prvovoličov.
Upozorňuje však, že teraz bude mať Kotleba priestor získavať vplyv aj parlamente. A okrem priestoru a moci získa aj štedrú dotáciu za výsledok z štátnej pokladnice: 5,2 milióna eur.
Riešenia sú dve: zapracovať na našom školstve a nedávať mu veľa priestoru v médiách, radí Kozák.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.