Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.03.2016, 00:39

Politológ Juraj Marušiak pre HN: Kotlebu stvorili ľavica aj pravica

Predbežné výsledky volieb hodnotí politológ Marušiak: "Prekvapení je viacero."

Politológ Juraj Marušiak pre HN: Kotlebu stvorili ľavica aj pravica

Čo vás na predbežných výsledkoch volieb najviac prekvapilo?

Prekvapení je viacero. Určite je ním relatívne nízky výsledok Smeru, keďže súperov a partnerov, ktorí by ponúkali alternatívu bolo málo. Určite prekvapila vysoká pozícia SaS-ky. Môžeme to čítať ako to, že pravicoví voliči sa vzbúrili voči tradičnému establishmentu. Šokoval nízky výsledok Siete. V šoku je určite aj jej predseda, keďže sa sám situoval do pozície vyzývateľa Roberta Fica. 

Čo Sme rodina a strana Mariána Kotlebu?

Výsledky strán Borisa Kollára a Mariána Kotlebu neprekvapili. Takéto strany mávajú vyššie výsledky, ako sú respondenti ochotní priznať anketárom. Navyše, posledné dva týždne sa nemohli volebné prieskumy nemohli publikovať. 

Kto stvoril Kotlebu?

V prvom rade únava z oboch súperiacich táborov, stvorilo ho podnecovanie xenofóbnej atmosféry. Stvorilo ho aj to, že nielen on sám, ale aj strany mainstreamu sa snažili priživovať na protirómskych otázkach. A Kotleba vie tieto otázky excelentne okomentovať.

Platí to aj o Kollárovi?

Kollár je civilizovanejšie verzia protestu. Za jeho prospech hovorí to, že je v médiach prezentovaný ako úspešný podnikateľ. V jeho prospech zhralo úlohu aj to, že sa prezentoval ako nepolitik. Slovo politik má v slovenskej spoločnosti extrémne konotácie. 

Sú na Slovensku reálne predčasné voľby?

Ak bude rozloženie síl také ako sa ukazuje, je vysoko pravdepodobné, že Slovensko čakajú predčasné voľby.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.