Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Prežili dlhovú krízu. Hoci s výraznými odreninami a doteraz napojení na európske finančné infúzie. Ale prežili. Ak si niekto myslel, že sa tým grécka sága končí, zmýlil sa. Grécko má totiž „šťastie“ na krízy a krk mu môže zlomiť tá najnovšia, migračná. „Prichádzame do momentu, keď bude zrejme Grécko obetované,“ povedal v rozhovore pre HN premiér Robert Fico.

Podľa neho sa stane presne to, pred čím varovali európski lídri premiéra Alexisa Tsiprasa ešte vlani v lete. Konkrétne, podľa Fica: „Tsipras, ak nebudeš robiť to, čo máš, tak bude len jeden jediný hotspot a bude sa volať Grécko. A bude to tvoja zodpovednosť, lebo si nič na turecko-gréckych hraniciach neurobil.“

Tamojšie médiá pritom uvádzajú, že v súčasnosti putuje krajinou 25-tisíc migrantov a smerujú k jeho severným hraniciam. Odtiaľ chcú ísť ďalej do Európy. S blížiacou sa jarou sa začína stupňovať napätie v Európe. Dá sa totiž očakávať opätovné zintenzívnenie prílevu migrantov. Grécko napríklad minulý týždeň odvolalo svoju veľvyslankyňu vo Viedni späť do Atén. Práve Gréci majú totiž obavy, čo spôsobí nová, prísnejšia pohraničná politika, napríklad aj Rakúska. Reálne totiž je, že utečenci uviaznu práve v Aténach.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.