Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.02.2016, 17:10

Ktoré obce dostali dotácie od Fica? So starostom Smeru je šanca výrazne vyššia

Za celé obdobie vládnutia rozdelil Ficov kabinet 76 miliónov obciam. Z toho za posledný rok 65 miliónov, píše v štúdii Transparency.

Ktoré obce dostali dotácie od Fica? So starostom Smeru je šanca výrazne vyššia

Vláda Roberta Fica za posledné štyri roky dotáciami obdarovala každú tretiu obec. Podľa analýzy Transparency international viac ako polovici z nich šéfuje starosta Smeru. Zo všetkých obcí má však vládna strana vedenie len v tretine. 

Za celé obdobie vládnutia Smeru sa takto rozdelilo 76 miliónov eur. "Z toho 65 za posledných rok," píše v blogu Transparency. 

Pre detailné informácie kliknite na obrázok.

Z mapy dotácií je jasne vidieť, že niektoré regióny získali viac dotácií ako ostatné. "Početne najviac si polepšili obce v okresoch okolo Nitry (Šaľa, Topoľčany, Zlaté Moravce), na východe a na Orave. Prvé dve sú tradičné bašty voličov Smeru," vysvetľuje mimovládka. 

"Stranícky klientelizmus bol najviac prítomný v delení dotácií na multifunkčné ihriská," píše sa v blogu. Šesťdesiat percent príspevkov šlo totiž do obcí so starostom z vládnej strany. Na druhej strane, opozícii sa ušli len tri percentá, aj napriek tomu, že šéfuje každej piatej obci. 

Podobne dopadlo aj skúmanie rozdeľovania rezevy predsedu vlády, čo ukazuje nasledujúci graf. 

"Inak povedané, ak má Vaša obec smeráckeho starostu, mali ste vy a vaše deti viac ako trojnásobne vyššiu šancu, že z rezervy premiéra dostanete nové ihrisko či dotáciu na chod obce," konštatuje Transparecy. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.